Jest zwiastun ekranizacji "Klubu włóczykijów". Edmund Niziurski miałby dziś 90 lat

Na 10 lipca przypada 90. rocznica urodzin Edmunda Niziurskiego. Komedia na motywach "Klubu włóczykijów", kultowej powieści pisarza, wkrótce w kinach. Czy świat Niziurskiego znajdzie ekranowe spełnienie?

18 września do kin trafi "Klub włóczykijów" - komedia zainspirowana powieścią mistrza literatury młodzieżowej Edmunda Niziurskiego. Scenariusz oparto na motywach z książki "Klub włóczykijów, czyli trzynaście przygód wujka Dionizego". W głównych rolach zobaczymy Tomasza Karolaka i Wojciecha Mecwaldowskiego. Obraz wyreżyseruje Tomasz Szafrański.

Zobacz wideo

Klub włóczykijów wyrusza w podróż

O czym opowiada film? Kornel i Maks spędzają wakacje przed ekranem komputera. Wszystko zmienia nagła wizyta czarnej owcy rodziny, wuja Dionizego. Nieobliczalny krewny wciąga chłopców do świata, pełnego nieoczekiwanych wydarzeń i niezwykłych postaci.

Pod ich przewodnictwem Klub włóczykijów wyrusza w podróż, której celem jest odnalezienie skarbu ukrytego przed laty przez pradziadka Kornela. Sprawy komplikują się, gdy na drogocenny trop wpadają również przebiegli bandyci - dr Kadryll (Karolak) i jego niezdarny pomocnik Wieńczysław Nieszczególny (Mecwaldowski). Rozpoczyna się wyścig z czasem.

Fenomen Edmunda Niziurskiego

Na czym polegała wyjątkowość Edmunda Niziurskiego? Krytyk Piotr Bratkowski pisał, że Niziurski " uformował kilka pokoleń Polaków: ich gust, wrażliwość, oczekiwania literackie . I to - w przeciwieństwie z kolei do wielu twórców literatury popularnej - uformował dzięki swej wyobraźni i witkacowskiemu niemal, groteskowemu poczuciu humoru".

- Był wybitnym pisarzem . Jego najbardziej znana praca "Sposób na Alcybiadesa", która jest dla mnie wzorem powieści, wykracza wysoko ponad konwencję literatury młodzieżowej - mówił pisarz Jerzy Pilch.

Krzysztof Varga powraca do książek Niziurskiego w felietonach. - (...) pałałem prawdziwą sympatią do przestępców z tamtych książek , takich jak doktor Bogumił Kadryll i Wieńczysław Nieszczególny. Z pewnością pamiętają państwo, że ten pierwszy skrapiał się wodą jaśminową, a ten drugi zażywał 30 kropel waleriany. Takie to mieli cechy charakterystyczne przestępcy w powieściach Niziurskiego, naprawdę rozczulające - pisał Varga.

Świat książek Niziurskiego stał się inspiracją dla kilku tytułów filmowych, m.in. "Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa" (1959), "Sposobu na Alcybiadesa" (1964), czy "Siódmego wtajemniczenia" (1969).

Więcej o: