Borys Szyc wcieli się w postać Tadeusza Kantora. W lipcu ruszą zdjęcia do filmu

Fabularny film o Kantorze będzie reżyserował Jan Hryniak, który w tym roku został uhonorowany Orłem - Polską Nagrodą Filmową za serial telewizyjny ?Czas Honoru - Powstanie?. Zdjęcia do filmu mają ruszyć 24 lipca w Krakowie. Obraz na dużym ekranie pojawi się w 2016 roku. A już teraz nie wychodząc z domu, możesz obejrzeć dokument o Kantorze.

Obraz reżyserowany przez Hryniaka ma objąć w sumie 69 lat życia malarza, scenografa, poety, aktora, happenera, człowieka teatru, ale będzie koncentrował się na dojrzałym okresie jego życia. Roboczy tytuł filmu to "Nigdy tu już nie powrócę", który jest nawiązaniem do spektaklu Kantora.

Scenariusz filmu powstał dzięki pracy Łukasza M. Maciejewskiego, współautora scenariusza do filmu "Czerwony Pająk" Marcina Koszałki, Macieja Pisuka, autora słynnego scenariusza, na podstawie którego Leszek Dawid wyreżyserował film "Jesteś Bogiem" i Hryniaka, nagrodzonego w tym roku Polską Nagrodą Filmową.

Szyc "nie boi się zmierzenia z tą postacią"

Szyc, który ma zagrać Kantora, schudł do tej roli kilkanaście kilo - informuje "Dziennik Polski" . A na początku lipca Marta Barańska, jego menedżerka, mówiła w rozmowie z Plotek.pl, w odpowiedzi na pytanie o docelową wagę aktora: Nie operujemy cyframi, Borys nawet się nie waży. Musi być bardzo szczupły, chodzi o efekt zapadniętego ciała, bo tak ma wyglądać bohater, którego zagra .

Hryniak podkreśla, że Szyc świetnie wypadł już na zdjęciach próbnych do filmu. - Jego mama była studentką artysty w krakowskiej Akademii, zatem rolę przyjął z wielką radością. On świetnie oddaje charakter Kantora, jego temperament, wewnętrzne rozedrganie, a przy tym nie boi się zmierzenia z tą postacią - mówi reżyser cytowany przez Wacława Krupińskiego w "Dzienniku Polskim".

W "Nigdy tu już nie powrócę" zobaczymy także Paulinę Puślednik w roli pierwszej żony Ewy Jurkiewicz, Agnieszka Podsiadlik zagra drugą żonę - Marię Stangret. Jan Frycz wcieli się w postać Mieczysława Wejmana, rektora ASP.

Zdjęcia do filmu Hryniaka mają się zakończyć w listopadzie, a premiera filmu jest planowana na kwiecień 2016, w 101. rocznicę urodzin Kantora.

Dlaczego Kantor stał się bliski ludziom w Europie? Zobacz film

Sylwetkę Tadeusza Kantora przybliża dokument Krzysztofa Miklaszewskiego "tadeusz.kantor@europa.pl", który można obejrzeć już teraz, za darmo na Kinoplex.pl. Miklaszewski jest krytykiem teatralnym i filmowy, autorem książek o teatrze, był też wieloletnim współpracownikiem Kantora i aktorem jego teatru Cricot 2.

Miklaszewski stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Kantor jest tak dobrze rozpoznawany, jakie znaczenie mają jego prace dla Europy i światowej kultury. Nie wiecie? Obejrzyjcie film:

"tadeusz.kantor@europa.pl" jest podsumowaniem twórczości Kantora. W filmie wątki biograficzne przeplatają się z fragmentami najważniejszych sztuk artysty. A ważnym elementem dokumentu są wypowiedzi ludzi związanych z teatrem i światem sztuki.

Więcej o: