Lekcja ***

Egzamin z życia.

Wszystkie kary na nią idą. Nade (dzielnie niosąca cały ciężar filmu na swych barkach Margita Goszewa - "Śledztwo", "Emigranci") ma bezużytecznego męża-alkoholika, chore dziecko i trudną pracę nauczycielki. W otwierającej film scenie chce dać nauczkę klasowemu złodziejowi. Los okrutnie z niej zakpi: zaczynając od zesłania komornika, wkrótce da kobiecie prawdziwą lekcję życia.

Całkowicie pozbawiony muzyki, pełnometrażowy debiut fabularny reżysersko-scenariopisarskiej pary Kristina Grozewa-Petar Walchanow zapewnił jej na festiwalu w San Sebastian nagrodę dla najlepszych debiutantów, ale bułgarski film nie jest pozbawiony problemów. To horror społeczny w klimacie twórczości braci Dardenne'ów (nawet praca kamery jest bardzo podobna), przy którym potrzeba dużo dobrej (albo złej) woli, żeby uwierzyć w zmasowany atak nieszczęść, jakiego doświadcza główna bohaterka.

W walce o utrzymanie się na finansowej powierzchni i uniknięcie licytacji długu Nade samotnie będzie zmagać się z podejrzanymi pożyczkodawcami, nieprzychylnie nastawionymi członkami rodziny, a nawet niekorzystnymi okolicznościami przyrody. Sama przeciw całemu światu. Test ostateczny, który pozwoli na bezlitosne przeprowadzenie na bezradnej (czasem aż do przesady i do granic niedorzeczności) śwince morskiej ekstremalnego i trzymającego w napięciu eksperymentu: gdy strach zajrzy ci w oczy, z których ze swych żelaznych zasad moralnych zrezygnujesz w pierwszej kolejności, a z których dopiero na końcu?

Ocena: 3/6

Zobacz wideo

"Lekcja", dramat, Bułgaria, Grecja 2014, 105 min., reż. Kristina Grozeva, Petar Valchanov, występują: Margita Gosheva, Ivan Burnev, Ivanka Bratoeva, Ivan Savov, Deya Todorova, Stefan Denolyubov

Więcej o: