Oscary 2016. Te filmy najpewniej wezmą udział w walce o statuetki. Media już spekulują, a za nami dopiero pół roku

Według Tima Graya z ?Variety? w tym roku obowiązującym trendem będą dramaty przedstawiające historie oparte na faktach. I to w takich filmach zobaczmy wkrótce m.in. Johnny'ego Deppa, Leonardo DiCaprio, Toma Hanksa i Toma Hardy'ego.

Choć do tej pory na ekranach film nie uświadczyliśmy wielu tytułów, które przewiduje się jako znaczących graczy w walce o Oscary, to w drugiej części 2015 roku możemy się spodziewać większej ilości produkcji, o których w tym kontekście będzie głośno - przekonuje Tim Gray w "Variety".

Jakie filmy zdominują najbliższe rozdanie nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej? Gray ma na to pytanie prostą odpowiedź: dramaty przedstawiające historie oparte na faktach . I przedstawia produkcje, które spełniają te kryteria. Jakie to obrazy?

Wystąpią Johnny Depp i Leonardo DiCaprio. Tym razem zdobędą statuetkę?

Gray duże szanse w walce o Oscary przyznaje "Paktowi z diabłem" w reżyserii Scotta Coopera z Johnnym Deppem, który wciela się w gangstera z bostońskiego półświatka Jamesa "Whiteya" Bulger, i Benedictem Cumberbatchem. Bulger dowodził gangiem Winter Hill Gang i brał udział zarówno w handlu narkotykami, jak również bronią dla Irlandzkiej Armii Republikańskiej.

Zobacz wideo

A ostatnio pojawiła się także zwiastun innego filmu opartego na prawdziwych wydarzeniach - "The Revenant" reżyserowany przez Alejandro Gonzáleza Inárritu. Na spore szanse tego dramatu wskazuje m.in. Matthew Belloni w "The Hollywood Reporter" . W Hugha Glassa, trapera i odkrywcę z XIX w., wciela się Leonardo DiCaprio.

Zobacz wideo

Jeśli zrealizują się spodziewania, tegoroczna walka zapowiada się bardzo emocjonująco. Tym bardziej, że do tej pory ani Depp, ani DiCaprio nie otrzymali statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Tom Hanks u Stevena Spielberga, Eddie Redmayne w roli transseksualnego artysty

Redaktor "Variety" typując uczestników wyścigu po Oscary wymienia także "Concussion", "Spotlight" z Markiem Ruffalo i Michaelem Keatonem, poruszający temat pedofilii w Kościele Rzymskokatolickim, "Trumbo", "Truth" i "The Walk. Sięgając chmur" przedstawiający historię Philippe'a Petita, który w 1974 roku przeszedł po linie między wieżami "World Trade Center".

Ale w wyścigu mogą wziąć także udział " Most szpiegów " w reżyserii Stevena Spielberga z Tomem Hanksem, "W samym sercu morza" Rona Howarda, "I Saw The Light", "Legend" z Tomem Hardym, który wciela się w " role gangsterów bliźniaków Rona i Reggie'go Krayów .

Zobacz wideo

A w najbliższych sześciu miesiącach swoje premiery będą miały także filmu "Snowden", "Steve Jobs"; "The 33" i "The Danish Girl" z Eddiem Redmaynem w roli jednej z pierwszych osób transpłciowych, które przeszły operację zmiany płci.

Równość? Nowy trend?

W kontekście Oscarów powraca pytanie o to, czy wyścig po nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej aby na pewno jest rządzi się sprawiedliwymi prawami. Podczas tegorocznej edycji imprezy pojawiło się pytanie o miejsce kobiet w świecie filmu, które wyartykułowała podczas ceremonii rozdania Oscarów Patricia Arquette , wywołując żywiołową reakcję Meryl Streep.

Czy nadszedł już czas na realne zmiany? Gray sugeruje, że równość może być trendy. A w najbliższym czasie może się spodziewać nowego obrazu Angeliny Jolie - "By the Sea"; "Suffragette" Sarah Gavron , "The 33" Patricii Riggen, "Diary of a Teenage Girl" w reżyserii Marielle Heller, "Three Generations" Gaby Dellal, "Learning to Drive" Isabel Coixet.

Późna premiera to większe szanse na wygraną

Filmy, które mają największe szanse na statuetki zazwyczaj mają premiery kinowe pod koniec grudnia, albo na początku roku, ale wśród premier pierwszej połowy 2015 roku pojawiło się już parę filmów, które mają szansę być zauważone przez członków Amerykańskiej Akademii Filmowej: "Jurassic World", "Avengers: Czas Ultrona", "Szybcy i wściekli 7", "Mad Max: Na drodze gniewu".

Gray ocenia także, że szanse, przynajmniej na razie, nadal mają m.in. "Ex Machina" i "Sils Maria". Ale czy nie dadzą o sobie zapomnieć do lutego przyszłego roku? Przypominać nie trzeba, że przed nami w końcu najbardziej oczekiwana premiera tego roku - "Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy".

Zobacz wideo
Więcej o: