Jerzy Płażewski nie żyje. Nestor polskiej krytyki filmowej, łącznik Polski z kinem światowym - miał 90 lat

Wybitny krytyk filmowy, autor takich książek jak "Język filmu", "Historia kina francuskiego", "Historia filmu dla każdego", juror najważniejszych światowych festiwali filmowych zmarł 5 sierpnia w Warszawie. 27 sierpnia obchodziłby 91. urodziny.

"Zmarł Jerzy Płażewski. Chyba nie do końca w to wierzę. Rozmawialiśmy w maju tego roku. W jego mieszkaniu pełnym książek, magazynów, katalogów. Na Powiślu, przy herbacie i ciastkach. To było spotkanie z legendą" - napisała dziennikarka filmowa Anna Bielak .

Jerzy Płażewski wielokrotnie zasiadał w jury najważniejszych, międzynarodowych festiwali filmowych m.in. w Cannes, Berlinie, San Sebastian, Moskwie, Karlowych Warach. Na festiwal filmowy Cannes po raz pierwszy pojechał w 1956 r.

Ćwierć wieku z Wiedzą

Urodził się 27 sierpnia 1924 roku w Siedlcach. W trakcie II wojny światowej był redaktorem naczelnym pisma "Młody nurt". Po zakończeniu wojny ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki. Swoje pierwsze recenzje publikował już w czasie studiów - m.in. w "Odrodzeniu". W 1949 roku rozpoczął pracę w tygodniku "Film". Pisał dla tygodnika "Życie literackie".

W latach 1952-1956 kierował działem filmowym w "Przeglądzie Kulturalnym", a od 1957 roku kierował miesięcznikiem "Film na świecie". W 1960 roku założył Kino Dobrych Filmów "Wiedza" w Pałacu Kultury i Nauki, którym kierował przez 25 lat.

Pracę doktorską na filozofii na Uniwersytecie Warszawskim obronił w 1965 roku. Trzy lata później objął kierownictwo działu zagranicznego miesięcznika "Kino", z którym współpracował nieprzerwanie do końca swoich dni.

Siedem wydań "Historii filmu dla każdego"

Napisał wiele książek poświęconych kinu m.in. "Języka filmu", "Historii kina francuskiego", "200 filmów tworzy historię najnowszą kina" i "Historia filmu dla każdego", która cieszyła się ogromną popularnością i doczekała się siedmiu wydań.

W 2008 roku Płażewski został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Był dwukrotnym laureatem Nagrody im. Karola Irzykowskiego.

Więcej o: