Jest mocny zwiastun filmu "Karbala"! "Jak ruszą, oszczędzać amunicję" [TYLKO U NAS]

"Karbala", najnowszy film Krzysztofa Łukaszewicza, opowiada o bohaterskiej obronie City Hall w Iraku przez połączone siły polskich i bułgarskich żołnierzy. To zwycięstwo dla wielu wojskowych ekspertów wydawało się niemożliwe. W roli dowódcy Kalickiego zobaczymy Bartłomieja Topę. Film wejdzie do kin już 11 września.

Przedstawiamy premierowo zwiastun filmu "Karbala", przed przypadającym na 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego, ustanowionego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r.

Film Łukaszewicza oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. 3 kwietnia 2004 roku, grupa 80 żołnierzy przez ponad trzy dni i noce broniła się przed bezwzględnym natarciem islamskich dżihadystów. Mając ograniczone zapasy żywności i amunicji, odniosła zwycięstwo, które dla wielu wojskowych ekspertów wydawało się niemożliwe. Późniejsze symulacje komputerowe wskazywały, że jedynym rozwiązaniem było wywieszenie białej flagi.

Na uczestników bitwy nałożono klauzulę milczenia

Przez długi czas walki w City Hall były nieodkrytym fragmentem historii polskiej armii. Oficjalne stanowisko dowództwa misji pomijało udział polskich i bułgarskich sił, a na uczestników nałożono klauzulę milczenia. Najnowszy obraz Łukaszewicza ("Żywie Biełaruś!", "Lincz") odkrywa tajemnice ściśle tajnej operacji.

Film inspirowany jest prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który dowodził oddziałem żołnierzy w Karbali. Jako uczestnik tamtych wydarzeń był również konsultantem merytorycznym produkcji.

Ekstremalne wyzwania twórców "Karbali" [ZDJĘCIA]

Dowódcę Kalickiego, filmowego bohatera "Karbali", zagrał Topa. W pozostałych rolach zobaczymy Antoniego Królikowskiego, Tomasza Schuchardta, Leszka Lichotę, Michała Żurawskiego, Piotra Żurawskiego, Łukasza Simlata, Mikołaja Roznerskiego, Piotra Głowackiegp, Zbigniewa Stryja, Jakuba Wieczorka i Kazimierza Mazura. Partnerują im zagraniczni aktorzy - Hristo Shopov oraz Atheer Adel.

Zdjęcia w Jordanii i na warszawskim Żeraniu

Za zdjęcia, kręcone m.in. w Jordanii, odpowiedzialny jest Arkadiusz Tomiak ("Symetria", "Dziewczyna z szafy", "Obława"). Jordański etap zdjęć poprzedziły dokumentacje scenograficzne i realizacyjne. Twórcy "Karbali" zmierzyli się ogromnymi wyzwaniami logistycznymi, które obejmowały transport ciężkiego sprzętu wojskowego do Jordanii.

Zobacz wideo

Część zdjęć do "Karbali" w 2014 roku było kręconych na warszawskim Żeraniu. Autorem scenografii do "Karbali" jest Marek Warszewski, laureat Orła za film "Miasto 44". Nad zbudowaniem w Warszawie fragmentu irackiego miasta pracowało przez siedem tygodni 50 osób dziennie.

Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, koproducentami są Agora S.A., Telewizja Polska S.A., CANAL+, Studio Produkcyjne ORKA Sp. z o.o. oraz bułgarski koproducent Miramar Film.

"Karbala" wejdzie do kin 11 września. Film znalazł się w Konkursie Głównym 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni 2015.

Zobacz wideo

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Bulgarian National Film Center. Film powstaje przy wsparciu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. i należących do niej spółek: Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz Sp z o. o., Rosomak S.A., PIT-Radwar S.A., PCO S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. oraz przy wsparciu firmy KONGSBERG.

"Karbala" - przeczytaj relację uczestników dramatycznych zdarzeń w Iraku >>

Więcej o: