Ile naprawdę wart jest Oscar? Sąd: Akademia może żądać zwrotu za 10 dolarów

Prawie 80 tysięcy dolarów - tyle ktoś chciał zapłacić za statuetkę Oscara, wystawioną na aukcję. Nic z tego. Sąd zdecydował, że prawo odkupienia nagrody ma Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej za jedyne 10 dolarów.

Kalifornijski sędzia zdecydował, że nikt nie ma prawa sprzedać Oscara, zanim nie zaproponuje odkupienia statuetki przedstawicielom Akademii, wręczającej te nagrody.

Tak naprawdę zasada, według której statuetka jest warta jedynie 10 dolarów, teoretycznie obowiązuje od 1951 roku. Teraz jednak sprawą musiał zająć się sąd, ponieważ Oscar, którego w 1942 roku zdobył Joseph Wright za "My Gal Sal", został wystawiony na aukcji w Los Angeles i wylicytowany za prawie 79 200 dolarów. Sprzedający - jeśli chce się pozbyć nagrody - zarobi na niej jednak, zgodnie z wyrokiem sądu, dużo mniej...

- Oscar to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna i prestiżowa nagroda za osiągnięcia w sztuce - tłumaczył Gary E. Gans, reprezentujący przed sądem Akademię Filmową. - Ten wyrok dowodzi, że Akademia może dbać o powagę i wartość statuetki, broniąc jej przed traktowaniem jak towar - dodał.

Co wiesz o Oscarach? QUIZ >>

Oscary, doroczne nagrody przyznawane przez amerykańską Akademię Filmową (Academy of Motion Picture Arts and Sciences), po raz pierwszy wręczono 1929 r. Akademia powstała w 1927 roku, a wśród założycieli byli współtwórcy wytwórni filmowych, które rozpoczęły działalność w USA kilka lat wcześniej: Louis B. Mayer - urodzony w Mińsku Litewskim współwłaściciel wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer i Harry Warner z wytwórni Warner Bros, urodzony w Krasnosielcu na Mazowszu. Zwyczaj prezentowania wyników oscarowego głosowania w ostatniej chwili, po dostarczeniu ich na scenę w zabezpieczonej kopercie, wprowadzono w 1941 roku.

Więcej o: