Nieracjonalny mężczyzna ***

Zbrodnia i karma.

Abe (Joaquin Phoenix), rozczarowany życiem profesor filozofii, obejmuje katedrę w małym miasteczku. Znana postać staje się tam prawdziwą sensacją. Szczególnie wpada w oko jednej z koleżanek z pracy (Parker Posey), ale najbliższy kontakt nawiązuje z jedną ze swych studentek, Jill (Emma Stone). Abe i Jill podsłuchują w restauracji rozmowę o pewnym podłym człowieku. Abe uznaje, że skoro jego własne istnienie nie ma sensu, mógłby chociaż pomóc bliźniemu, pozbywając się jego wroga. Planowanie zbrodni doskonałej przywraca mężczyźnie radość życia.

"Nieracjonalny mężczyzna" ma najbardziej nieracjonalny "punkt bez powrotu" (zdarzenie zamykające pierwszy akt filmu, po którym bohater nie może już zatrzymać biegu wydarzeń) w karierze Woody'ego Allena. Ktoś tak inteligentny jak Abe mógłby zacząć od zadania sobie pytania, czy nieznajoma kobieta w knajpie nie kłamała, aby urobić znajomych. To tylko jeden z licznych problemów scenariusza. Większą głupotą był tylko punkt zwrotny w "Śnie Kasandry", będącym zresztą chyba jedynym w filmografii Allena obrazem gorszym od "Nieracjonalnego...".

Najnowszy dramat 79-letniego reżysera i scenarzysty ratują jedynie świetne aktorstwo, przynoszący w końcu odrobinę emocji trzeci akt, interesujący finał oraz tradycyjny, jazzowy temat muzyczny (tym razem jest to "The 'In' Crowd" Ramsey Lewis Trio). Zbawić "Nieracjonalnego mężczyznę" może jednak tylko odbieranie go jak czarnej komedii o facecie, który miał najlepszą teoretyczną podbudowę na świecie, by zachowywać się logicznie, a działał wręcz przeciwnie. Nawet jeśli taki był faktyczny zamiar twórcy, dowcip i tak wyszedł słabo.

Allen naczytał się ostatnio za dużo Dostojewskiego i od jakiegoś czasu próbował go robić. Tym razem użył egzemplarzy książek rosyjskiego autora jako rekwizytów i kazał bohaterom o nim mówić. Allenie, nigdy nie będziesz Dostojewskim - błagam, wróć do robienia komedii! Nawet jeśli nie są już tak zabawne jak kiedyś, wychodzą zdecydowanie mniej topornie.

Ocena: 3/6

Zobacz wideo

"Nieracjonalny mężczyzna", dramat, komedia, USA 2015, 95 min., reż. Woody Allen, występują: Joaquin Phoenix, Emma Stone, Parker Posey, Jamie Blackley, Meredith Hagner, Ethan Phillips

Więcej o: