Oscary 2016: Wiemy, kto w tym roku otrzyma honorowe Oscary. Jest jedno zaskoczenie... Spike Lee!

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej poinformowała już, kto w tym roku otrzyma honorowe Oscary. Są to Spike Lee, Debbie Reynolds, Gena Rowlands. Ale jednego z tych nazwisk szczególnie się nie spodziewano.

Mowa o Spike'u Lee, który w przeszłości wielokrotnie krytykował Akademię i jej "białe" wybory. Krótki "rozejm", jaki został zawarty po docenieniu "Zniewolonego", został przerwany na początku 2015, kiedy to w oscarowych nominacjach praktycznie pominięto "Selmę" Avy DuVernay.

- Gdybym spotkał dziś Avę, powiedziałbym jej "wiesz co? Pi***** ich. Zrobiłaś bardzo dobry film, więc czuj się z tym dobrze i zabierz się za kolejny - powiedział wówczas twórca. Później rozwinął tę myśl w następujący sposób:

- Akademia stara się dokonywać bardziej różnorodnych wyborów. Jej przewodnicząca, Cheryl Boone Isaacs, stara się otwierać umysły członków i dba o większą różnorodność. Ale przypadek "Selmy" to nie pierwszy raz, kiedy następuje tak znaczące pominięcie. Za każdym razem, kiedy tak się dzieje, mówię: nie można szukać w Oscarach, Grammy czy innych tego typu nagrodach potwierdzenia jakości swojej pracy. Prawdziwym dowodem jest to, że zrobisz coś, co po 25 latach wciąż się obroni - mówił.

Film "Selma" możesz obejrzeć na Kinoplex.pl >>

Spike Lee jest jednak zadowolony ze swojej nagrody. W rozmowie z dziennikarzem "Los Angeles Times" powiedział, że nie spodziewał się honorowego Oscara, ale że często najlepsze rzeczy przychodzą niespodziewanie. - Jestem szczęśliwy i zaszczycony - wyznał twórca.

Dwa pozostałe wybory są mniej zaskakujące - zarówno Gena Rowlands, jak i Debbie Reynolds to aktorki z imponującym dorobkiem, które nigdy wcześniej nie zostały nagrodzone Oscarem. 85-letnia Rowlands otrzymała nominacje za filmy "Kobieta pod presją" (1974) oraz "Gloria" (1980). Młodszym widzom może być znana z filmu "Pamiętnik". Była żoną Johna Cassavetesa, jest matką Nicka Cassavetesa. 83-letnia Reynolds była nominowana za "Niezatapialną Molly Brown" (1964). Akademia doceniła nie tylko jej zdolności aktorskie, ale również działalność charytatywną.

Honorowe Oscary zostaną wręczone 14 listopada w Hollywood. Tymczasem ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 28 lutego 2016 w Dolby Theatre, a w USA transmisję zapewni ABC. Cheryl Boone Isaacs zapowiedziała, że Akademia jest już blisko wybrania producentów, którzy będą odpowiadali za wielką galę.

Zobacz wideo
Więcej o: