Mariusz, w którego roli na ekranie zobaczymy Tomasza Schuchardta, mieszka z matką, z którą nie może odnaleźć wspólnego języka. Ciężko pracuje, aby wyprowadzić się i rozpocząć samodzielne życie. Choć środki na ten cel zdobywa nie zawsze legalnie. Udaje mu się wynająć mieszkanie na nowoczesnym, strzeżonym osiedlu. A wkrótce także poznaje atrakcyjną sąsiadkę, młodą matkę, która wydaje się odwzajemniać jego zainteresowanie.
Ale zamiana miejsca zamieszkania okazuje się nie rozwiązywać od razu wszystkich jego problemów. Mariusz będzie musiał zmierzyć się z chorobą matki. - Przykra rzeczywistość nie pozwoli mu tak łatwo na ucieczkę - bohater uświadamia sobie, że nie może stać się kimś innym, dopóki nie poukłada wszystkich spraw w swoim dotychczasowym życiu - tłumaczy Glazer, którego "Mur" jest debiutem reżyserskim.
Tomasz Schuchardt w roli chłopaka, który stara się zmienić swoje życie >>
"Karbala" opowiada o bohaterskiej obronie City Hall w Iraku przez połączone siły polskich i bułgarskich żołnierzy. To zwycięstwo, przy ograniczonych zapasach żywności i amunicji, dla wielu wojskowych ekspertów wydawało się niemożliwe. Późniejsze symulacje komputerowe wskazywały, że jedynym rozwiązaniem było wywieszenie białej flagi.
Przez długi czas walki w City Hall były nieodkrytym fragmentem historii polskiej armii. Oficjalne stanowisko dowództwa misji pomijało udział polskich i bułgarskich sił, a na uczestników nałożono klauzulę milczenia. Film inspirowany jest prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który dowodził podczas bitwy Karbali. W tej roli zobaczymy Bartłomieja Topę.
"Karbala" znalazła się wśród nominowanych filmów do Złotych Lwów Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Przeczytaj o dramatycznych wydarzeniach w Iraku. E-book "Karbala" dostępny na publio.pl >>
W filmie Jerzego Zielińskiego zobaczymy Roberta Więckiewicza w roli Edwarda, całkiem innej od tych, do których do tej pory przyzwyczaił widzów aktor. Głównego bohatera poznajemy, kiedy jest sfrustrowany jako pracownik korporacji. Jednak wypadek samochodowy sprawia, że Edward postanawia zmienić swoje życie i na nowo nauczyć się odczuwać szczęście.
"Król życia" to film, po którym każdy widz opuści kino z uśmiechem na twarzy, a dobry humor będzie towarzyszyć mu jeszcze długo po seansie. Więckiewiczowi towarzyszyć będą Magdalena Popławska, Bartłomiej Topa, Krzysztof Czeczot, Piotr Głowacki oraz Jerzy Trela i Jan Peszek. Widzowie będą mieli też okazję pierwszy raz zobaczyć na dużym ekranie Annę Niedźwiecką, w roli córki Edwarda.
"Król życia" zostanie pokazany w ramach sekcji World Cinema Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Busan w Korei Południowej.
"Król życia" w Busan, "11 minut" i "Demon" w Toronto >>
Grany przez Krzysztofa Stroińskiego płatny zabójca o pseudonimie "Lulek" zostaje warunkowo zwolniony z więzienia. Wkrótce otrzymuje propozycję nie do odrzucenia. W zamian za duże pieniądze, wymazanie kartoteki i możliwość dyskretnego opuszczenia kraju "Lulek" ma zlikwidować komendanta Centralnego Biura Śledczego.
Zabójca angażuje do pomocy Staszka (Marcin Kowalczyk, "Jesteś Bogiem", "Hardkor Disko"), wydalonego z armii snajpera. Podając się za oficera kontrwywiadu, "Lulek" wmawia mężczyźnie, że został wybrany do zadania specjalnego i jeśli je wykona, dostanie szansę na powrót do wojska.
- Wiele wydarzeń przedstawionych w tym filmie może kojarzyć się z autentycznymi wypadkami, np. z zabójstwem gen. Marka Papały - mówił o reżyserowanym thrillerze Jacek Bromski.
"Anatomia zła" została zakwalifikowana do Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Akcja filmu Marcina Bortkiewicza toczy się w noc Walpurgi, 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze, tuż po zakończeniu przedstawienia "Turandot" Giacomo Pucciniego. Ze sceny schodzi wielka diva operowa, Nora Sedler (Małgorzata Zajączkowska). Czeka na nią dwudziestokilkuletni dziennikarz, Robert (Phillipe Tłokiński), umówiony na wywiad. Tak rozpoczyna się iskrzącą gra charakterów przepełniona erotycznym napięciem. "Noc Walpurgi" to debiut fabularny Bortkiewicz, do którego scenariusz napisał wspólnie z Magdaleną Gauer.
Wielu krytyków, którzy mogli zobaczyć film, chwali szczególnie kreację Małgorzaty Zajączkowskiej. - ["Noc Walpurgi"] złamie większość tabu nie tylko polskiego kina , z brawurą będzie szarżował nawiązaniami do absolutnych mistrzów, zagęści eleganckie wnętrza teatru od emocji na najwyższym c a nawet cis, ale zostawi na koniec widzów autentycznie wzruszonych i oczyszczonych - pisała o filmie Magdalena Felis po pokazach na Festiwalu Filmowym w Koszalinie, na którym film został obsypany nagrodami.
Na Kinoplex.pl możesz zobaczyć film "Karuzela" z rolą Małgorzaty Zajączkowskiej TU >>
30-letni Benek, główny bohater filmu, przechodzi kryzys, który objawia się myślami samobójczymi. Pewnego dnia spotyka Lenę, piękną i rozmowną młodą kobietę. Benek jest nią coraz bardziej zafascynowany. Para wyrusza w szaloną podróż, podczas której Benek dowiaduje się, że Lena jest chora na raka.
"Chemia" jest oparta na kanwie historii życia Magdaleny Prokopowicz - założycielki Fundacji Rak'n'Roll, która sama przegrała walkę z rakiem. Film jest debiutem fabularnym Bartka Prokopowicza.
- To film dla wszystkich, którzy wierzą, że w życiu najważniejsza jest właśnie miłość. To film o umiejętności odchodzenia, ale także o tym, że trzeba czerpać z życia, póki żyjemy. Życie moje i Magdy Prokopowicz było tylko punktem wyjścia - mówi Prokopowicz, który był mężem Magdaleny, założycielki fundacji Rak'n'Roll.
Nowy film Filipa Bajona, twórcy "Ślubów panieńskich" i "Przedwiośnia", rzuca świeże spojrzenie na ponadczasową komedię "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, poruszając się między trzema planami czasowymi: początkiem XX wieku, rokiem 1954 a współczesnością. W obsadzie zobaczymy m.in. Krystynę Jandę, Katarzynę Figurę, Maję Ostaszewską, Mateusza Kościukiewicza, Sonię Bohosiewicz, Katarzynę Herman i Olgierda Łukaszewicz.
- Trzymając się realiów początku XX wieku, postanowiłem zmienić intrygę, która ciągnie się przez kolejnych sto lat, funkcjonując jako pewien mit rodzinny, rodzinna tajemnica - mówił reżyser. "Panie Dulskie" znalazły się w Konkursie Głównym 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni i powalczą o najważniejsze nagrody festiwalu.
"Śluby Panieńskie" możesz obejrzeć bez opłat tu:
Magnus von Horn opowiada historię Johna, który wychodzi z poprawczaka i próbuje ułożyć sobie od nowa życie w lokalnej społeczności. Ludzie pamiętają jednak o popełnionej przez niego zbrodni. A John musi poradzić sobie także z własną agresją. Podejmuje jednak próbę, zmierzenia się z przeszłością.
Film jest produkcją polsko-szwedzką. Zdjęcia do filmu zrobił Łukasz Żal, nominowany w tym roku do Oscara. Międzynarodowa premiera filmu "Intruz" odbyła się podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w sekcji Directors' Fortnight.
- W tym roku w sekcji "Piętnastka Reżyserów" (tej samej, w której jest film van Dormaela) jest szwedzko-polski "Intruz"Magnusa von Horna , którego "Screen" uznaje za przedstawiciela nadchodzącej polskiej "power generation", obok Marcina Wrony, Wojciecha Kasperskiego, Kuby Czekaja, Grzegorza Zaricznego i innych - pisał w relacji z Cannes Tadeusz Sobolewski.
Film został zakwalifikowany do Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie powalczy o Złote Lwy.
"Demon" to nowy film Marcina Wrony, autora głośnego "Chrztu" pokazywanego m.in. na prestiżowych festiwalach w San Sebastian i Toronto. Piotr (Itay Tiran), nazywany przez przyjaciół Pytonem, przyjeżdża z Anglii do Polski, aby ożenić się z Żanetą (Agnieszka Żulewska). W prezencie od przyszłego teścia (Andrzej Grabowski) młoda para otrzymuje dom, gdzie chcą wyprawić wesele. W przeddzień wesela Piotr znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji.
Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety - Jasnym (Tomasz Schuchardt) dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego...
"Demon" znalazł się w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Gdyni i powalczy o Złote Lwy.
"Chrzest" możesz obejrzeć za darmo tu:
Basia (Agnieszka Grochowska) i Marek (Bartłomiej Topa) mieszkają w Szwecji. Początkowo zaadaptowanie się w nowej rzeczywistości nie przychodzi im z trudem. Zaczynają oddalać się od siebie, wplątując się w kłamstwa i tajemnice. Kilka niefortunnych zdarzeń uruchamia lawinę podejrzeń i doprowadza do tego, że opieka społeczna potajemnie zabiera im ukochaną córkę, Ulę.
Rodzice rozpoczynają dramatyczną walkę o odzyskanie dziecka. Film Dariusza Gajewskiego został oparty na prawdziwych wydarzeniach. Film w reżyserii Dariusza Gajewskiego, uhonorowanego Złotymi Lwami za "Warszawę", trzyma w napięciu i klimatem nawiązuje do szwedzkiego thrillera.
"Obce niebo" powalczy o Złote Lwy w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Pod koniec listopada do kin wejdzie mroczna historia o wampirze z Krakowa. Karol (Filip Pławiak) jest zwyczajnym nastolatkiem. Punktem zwrotnym w jego życiu jest moment, gdy przypadkiem staje się świadkiem morderstwa. Kierowany ciekawością, zaczyna śledzić zabójcę (Adam Woronowicz), który okazuje się weterynarzem.
Karol wchodzi z nim w bardzo silną i emocjonalną relację mistrz - uczeń. W ten sposób odkrywa potrzebę, której istnienia nie był świadomy lub nie miał odwagi, czy możliwości jej nazwać. Weterynarz staje się jego nauczycielem w sztuce zabijania.
- W każdym z nas jest ciemna strona, tylko zatuszowana. Seryjni mordercy bardzo nas intrygują - i mężczyzn, i kobiety. Istnieje w nas perwersyjna fascynacja czymś, co jest złe, przekroczeniem pewnych granic - mówi reżyser filmu.