W nowym zwierciadle: wakacje ****

Każde pokolenie ma własny czas.

Rusty (Ed Helms) jest rozczarowany karierą pilota w podrzędnych liniach lotniczych. Coraz gorzej układa mu się z żoną (Christina Applegate), a starszy syn (Skyler Gisondo) jest nieśmiałą ofiarą losu, prześladowaną przez młodszego brata (Steele Stebbins). Rusty dochodzi do wniosku, że musi utwardzić rodzinne więzy. Cóż wzmocni je lepiej od wspólnych wakacji? Zamiast zaproponować familii wypad do podejrzanie popularnego Paryża, Rusty idzie w ślady ojca (Chevy Chase przekazuje pałeczkę) i zabiera bliskich do Wally World.

Oryginalny tytuł komedii Johna Francisa Daley'ego i Jonathana M. Goldsteina (współscenarzyści "Szefów wrogów") ogranicza się do jednego słowa - "Wakacji". To dlatego, że twórcy, w wersji oficjalnej, nie chcą odcinać kuponów od święcącej triumfy w latach 80. serii "W krzywym zwierciadle". I można w to wierzyć. Nawet jeśli gagi i poziom humoru nie jest równie wysoki, co w dawnych filmach, to autorzy (z powodzeniem) wysilają się na parę innowacyjnych pomysłów i dają wiele powodów do śmiechu.

Helms, spodziewanie, nie jest w stanie dorównać Chase'owi, ale w roli jego wydoroślałego syna sprawdza się naprawdę dobrze. To samo dotyczy reszty obsady. Świetny jest mały Stebbins w roli bystrego chłopca z piekła rodem. W zabawnych, epizodycznych rolach pojawia się wiele gwiazd: Chris Hemsworth, Michael Pena czy Charlie Day.

"Wakacje" najbardziej przypominają inną sympatyczną letnią komedię, "Millerów". Nie ma co zastanawiać się nad tym, jak wpasowują się w cykl "W krzywym zwierciadle" - cytując Kombii: "każde pokolenie ma własny czas". Na szczęście, filmowi nie towarzyszy hit Grzegorza Skawińskiego, lecz stały temat muzyczny serii, nieśmiertelne "Holiday Road" Lindseya Buckinghama z Fleetwood Mac.

Ocena: 4/6

Zobacz wideo

"W nowym zwierciadle: Wakacje", komedia, przygodowy, USA 2015, 100 min., reż. John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein, występują: Ed Helms, Christina Applegate, Skyler Gisondo, Steele Stebbins, Chris Hemsworth, Leslie Mann, Chevy Chase, Beverly D'Angelo

Więcej o: