Mur ***

Tacy sami, a ściana między nami.

Młody mężczyzna (Tomasz Schuchardt, "Jesteś bogiem") wynosi się ze starej kamienicy do nowoczesnego apartamentowca. Jeszcze niedawno znał takie miejsca tylko z prowadzonych przez siebie prac wykończeniowych. Jedną z jego nowych sąsiadek będzie Agata (Marta Nieradkiewicz, "Płynące wieżowce"), która natychmiast wpada mu w oko. Dziewczyna pochodzi z wyższej klasy, co może okazać się dla protagonisty murem nie do przeskoczenia. Zwłaszcza że sam często musi wracać na stare śmieci, by opiekować się ciężko chorą matką (Aleksandra Konieczna, "Korowód").

Debiutancki dramat Dariusza Glazera to typowe polskie kino beznadziei. Ludzie niechętnie się tu uśmiechają (co wydaje się nieco przeszkadzać Schuchardtowi), a dobre rzeczy niechętnie ich spotykają. Mimo wszystko, w porównaniu do większości podobnych filmów, w "Murze" aż tak to nie drażni. Z niewiadomych przyczyn - być może wynika to ze świadomości, że prawdziwe życie naprawdę czasem tak smutno wygląda - można zainwestować emocjonalnie w bohaterów.

W świetnej Nieradkiewicz trudno rozpoznać Sylwię z "Wieżowców". W "Murze" drażnić mogą jednak niedostatecznie satysfakcjonujące odpowiedzi (zastanawiamy się np., skąd główny bohater miał pieniądze na mieszkanie w takim miejscu i chociaż teoretycznie dostajemy w pewnym momencie namiastkę odpowiedzi, to wydaje się ona niewystarczająca).

Ocena: 3/6

Zobacz wideo

"Mur", dramat, Polska 2014, 85 min., reż. Dariusz Glazer, występują: Tomasz Schuchardt, Aleksandra Konieczna, Marta Nieradkiewicz

Więcej o: