"45 lat" małżeństwa i naprawdę duże emocje! A to dzięki Charlotte Rampling w popisowej roli [ZWIASTUN]

25 września na ekrany polskich kin wchodzi film "45 lat" z brawurowymi kreacjami aktorskimi Charlotte Rampling i Toma Courtenaya, którzy zostali nagrodzeni Srebrnymi Niedźwiedziami na tegorocznym Berlinale. Andrew Haig opowiada o namiętności, zdradzie i zazdrości swoich dojrzałych bohaterów.

Kate Mercer (Charlotte Rampling) wraz z mężem Geoffem (Tom Courtenay) mają wkrótce uczcić 45-lecie swojego ślubu. Przygotowania do jubileuszowej imprezy zostają jednak zakłócone przez nieoczekiwaną wiadomość.

Geoff otrzymuje list, z które dowiaduje się, że ciało jego młodzieńczej miłości, zamrożone w lodowcu, zostało odnalezione w szwajcarskich Alpach. Wkrótce powracają do niego wspomnienia. I pojawiają się wątpliwości. Czy aby na pewno wybrałby obecne życie, jeśli mógł zapobiec tragedii z przeszłości? A Kate uświadamia sobie, że rywalizacja z wyidealizowanym obrazem kochanki męża sprzed lat będzie dla niej trudnym zadaniem.

Zobacz wideo

"Było coś łamiącego mi serce w historii tej relacji"

Scenariusz Andrew Haig'a jest adaptacją opowiadania Davida Constantine'a "W innym kraju". - Było coś łamiącego mi serce w historii tej relacji, coś tak niepewnego jak przeszkoda na ostatnim okrążeniu. To tak, jakby to przypomnieniem przeszłości, to zachowane w lodzie ciało, czekało na moment, aby pogrążyć wszystko w chaosie, w bardzo cichym wewnętrznym chaosie. Przez szczeliny w ziemi wychodzą te wszystkie wątpliwości i obawy, wszystkie te rzeczy przemilczane przez lata, emocje tłumione i ukrywane - mówi Haig.

Mark Kermode w recenzji opublikowanej w "The Guardian" nazwał film "przekonującym dramatem o utraconej miłości i straconej szansie". Ale nie jest jedynym recenzentem, który docenił obraz. Średnia ocen filmu na Rottentomatoes.com to 8,8 punktów na 10 możliwych, a 97 proc. recenzji zgromadzonych przez portal jest pozytywnych!

Huragan emocji w grze Rampling

- Charlotte jest piekielnie inteligentną aktorką. Ona wie, co gra się prawdziwie, z uczuciem, a co nie. Kiedy oglądam ją na ekranie widzę huragan emocji pod powierzchnią, za tymi oczami. Jesteś zaproszony do obserwacji, ale także dostajesz ostrzeżenie, aby utrzymać dystans - mówi o kreacji aktorskiej Rampling reżyser i scenarzysta filmu.

Zobacz dokumentalny film biograficzny o Charlotte Rampling >>

Charlotte Rampling rozpoczęła swoją karierę filmową w 1964 w filmie "The Knack". Często występowała w kontrowersyjnych rolach. W 1969 w filmie Muchino Viscontiego "Przeklęty". I w 1974 w filmie Liliany Cavani "Nocny Portier", grając u boku Dirka Bogarda. Uznanie amerykańskiej publiczności zdobyła rolą w remake'u kryminału Raymonda Handlera "Żegnaj laleczko" i następnie filmem Woody'ego Allena "Wspomnienia gwiezdnego pyłu" z 1980 r. Ale to nie koniec jej kreacji, którymi zachwyciła za oceanem. W 1982 roku wystąpiła w "Werdykcie". Zagrała również w głośnym dramacie Sidneya Lumeta, w którym wystąpił także Paul Newman.

Polscy widownie na pewno pamiętają nie tak dawne głośne filmy Francois Ozona, w których występowała - "Pod piaskiem" z 2001 roku i "Basen" z 2003 roku. W kinach widzieliśmy ją także w "Melancholii" Larsa von Triera. Na uwagę niewątpliwie zasługuje także jej kreacja w drugiej serii serialu "Broadchurch".

"45 lat" wchodzi na ekrany kin już 25 września!

Więcej o: