Niebanalne kino dla dzieci? Atrakcyjne wizualnie i nie boi się trudnych tematów? Jest! Wkrótce rusza Festiwal Filmowy Kino Dzieci

O tym, że filmy kierowane do dzieci są w Polsce szczególnie popularne, nie tak dawno pisaliśmy. A teraz szykuje się prawdziwa gratka dla najmłodszych miłośników kina. 26 września rusza Festiwal Filmowy Kino Dzieci! W konkursie dwie animacje i sześć filmów aktorskich! To ciekawsze propozycje, które stoją w opozycji do komercyjnego kina. Warto!

Nie tak dawno Katarzyna Kazimierowska pisała na Film.Gazeta.pl o sukcesie filmów dla dzieci w polskich kinach . A teraz szykuje się prawdziwe święto kina dla najmłodszych!

Od 26 września do 4 października potrwa druga edycja Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Projekcje odbędą się w 18 miastach: Warszawie, Wrocławiu, Chodzieży, Dąbrowie Górniczej, Elblągu, Ełku, Gdańsku, Gliwicach, Jarocinie, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Wągrowcu.

8 filmów ma szanse na nagrody Kwiatu Paproci

Jakie filmy będzie można zobaczyć na festiwalu? Przedstawiamy 8 filmów, które znalazły się w konkursie, i powalczą o nagrody Kwiatu Paproci. To dwie animacje i sześć filmów aktorskich.

"Hokus-pokus, Albercie Albertsonie"

Animacja "Hokus-pokus, Albercie Albertsonie" powstała na kanwie przebojowych książek Gunilli Bergström, które przetłumaczone zostały na kilkadziesiąt języków i sprzedały się w nakładzie ponad ośmiu milionów egzemplarzy. Sześcioletni Albert Albertson będzie próbował z pomocą magika zrealizować swoje wielkie marzenie o posiadaniu psa. Chłopiec przekona się jednak, że marzenia spełniają się w najmniej oczekiwany sposób.

"Chłopiec i świat"

Nakręcony w Brazylii według scenariusza i w reżyserii Ale Abreu "Chłopiec i świat" po raz pierwszy pokazany został w Ottawie podczas Międzynarodowego Festiwalu Animacji. Zachwyceni jurorzy w uzasadnieniu werdyktu napisali, że to jeden z najpiękniejszych obrazów, jakie kiedykolwiek widzieli.

Bohater, chłopiec z małej wioski, postanawia odnaleźć ojca, który wyjechał do stolicy w poszukiwaniu pracy. Z ekranu nie pada ani jedno słowo, są za to wyjątkowe animacje dopełnione muzyką. Całość zabiera nas do dziecięcego świata, pokazuje współczesność, globalizację i konsumpcjonizm z perspektywy kilkulatka.

"Życie według Nino"

Scenariusz do holenderskiego filmu "Życie według Nino" napisała Urszula Antoniak. Mówi, że to rodzaj okrutnej bajki opowiadanej, by oswoić strach.

Tytułowy Nino na ósme urodziny, które świętuje z rodzicami i starszym bratem, dostaje królika. Tego samego dnia mama ginie w wypadku. Ojciec pogrąża się w depresji, a brat znika gdzieś na całe noce. Pocieszycielem i wsparciem okazuje się królik, a chłopiec odkrywa, że rozumie mowę zwierząt. Podczas festiwalu Cinekid, gdzie film zdobył nagrodę główną doceniono, że tematy tak trudne jak śmierć, rozpad rodziny, agresja opowiada on tonem, w którym humor miesza się ze wzruszeniem.

"Wojna na deski"

Holenderska "Wojna na deski" stała się jednym z hitów festiwali filmowych dla dzieci i młodzieży w 2014 roku, m.in. w duńskim Buster oraz norweskim Kristiansand.

Bohaterami jest dwóch dwunastolatków, Ziggy i Bas, którzy biorą udział w konkursie na zbudowanie najwyższej wieży z klocków. Nierozłączni przyjaciele są pewni zwycięstwa. Ale splot okoliczność sprawia, że zabawa przeradza się w rywalizację, a film w przypowieść o tym, jak łatwo zatracić się w pogoni za sukcesem i zapomnieć o sprawach tak ważnych jak przyjaźń.

"Mamo, kocham cię"

W konkursowe szranki Festiwalu Kino Dzieci stanie także łotewska produkcja "Mamo, kocham cię", nagrodzona Grand Prix w sekcji Generation Kplus na Berlinale, uznana za najlepszy film na festiwalu filmowym dla dzieci i młodzieży w Zlinie.

To historia o tym, jak trudno odbudować więź między rodzicem i dzieckiem oraz opowieść o uzdrawiającej mocy prawdy. 12-letni Raimonds próbując zatuszować złe wiadomości ze szkoły, wpada w spiralę kłamstw, którą trudno będzie mu zatrzymać. Sytuacja zaczyna wymykać się nastolatkowi spod kontroli.

"Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Bromm"

"Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Bromm" powstało na bazie bestsellerowej serii książek, które od kilku lat święcą triumfy w Szwecji.

Autor tekstu Martin Widmark oraz ilustratorka Helena Willis bohaterami historii uczynili parę małoletnich mieszkańców sennego szwedzkiego miasteczka Valleby. Lasse i Maja podejmują się rozwiązywania najtrudniejszych detektywistycznych zagadek. Wspólnie postarają się odkryć tajemnicę szkatuły ukrytej w krypcie przez ekscentrycznego przedstawiciela rodu Von Brom.

"Jill i Joy"

"Jill i Joy" to opowieść o przyjaźni i magii, którą znaleźć można w codziennym życiu. Reżyserka Saara Cantell przeniosła na ekran książkę Marjatty Kurenniemi, będącą historią dwóch dziewczynek spędzających razem wakacje.

Ignorowane przez zapracowanych rodziców same organizują sobie czas. Niepostrzeżenie w świat rzeczywisty wkraczają czary. Dziewczynki zamieszkują w maleńkim domku, spotykają niezwykłych sąsiadów, wspólnie z nimi przeżywają serię tajemniczych przygód. Podobnie jak w słynnej "Pippi Langstrumpf" okazuje się, że maluchy pozostawione same sobie nie dość, że są szczęśliwe to jeszcze mają zbawienny wpływ na dorosłych.

"Magiczne święta Kacpra i Emmy"

Zestaw filmów konkursowych zamykają "Magiczne święta Kacpra i Emmy". To kolejna odsłona przygód pary przedszkolaków, którą zarówno w wersji książkowej jak i filmowej, pokochały norweskie dzieciaki.

Tym razem bohaterowie wyczekują Świąt Bożego Narodzenia. Emma pisze list do Świętego Mikołaja i prosi o śnieg. Razem z Kacprem starają się zadbać o niepowtarzalną świąteczną atmosferę. Chcą przekonać dziadka, żeby spędził z nimi święta. I zrobią wszystko, by osiągnąć cel. Pierwsza część przygód Kacpra i Emmy zdobyła nagrodę publiczności oraz dziennikarzy podczas ubiegłorocznego Festiwalu Kino Dzieci. Czy uda się powtórzyć ten sukces? Przekonamy się wkrótce.

Więcej szczegółów o filmach pokazywanych na festiwalu na stronie Kinodzieci.pl >>

Więcej o: