Festiwal Filmowy w Gdyni 2015. "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej ze Złotymi Lwami. "Excentrycy" Janusza Majewskiego z drugą najważniejszą nagrodą - Srebrnymi Lwami!

40. jubileuszową edycję Festiwalu Filmowego w Gdyni zwyciężył film, który jest już dobrze znany widzom jak i jury międzynarodowych festiwali. Małgorzata Szumowska do zbioru nagród, które otrzymała za film - m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale - może doliczyć najważniejszą nagrodę festiwalu w Gdyni. Film "Excentrycy" oklaskiwany także przez widownię festiwalu wyjedzie z Gdyni ze Srebrnymi Lwami. Ale to nie koniec przyznanych nagród!

Odbyła się ceremonia wręczenia nagród i zamknięcia 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. W tym roku w wyjątkowej, krótszej formie z powodu śmierci Marcina Wrony, reżysera filmu "Demon", pokazanego w Konkursie Głównym festiwalu. Obyło się bez czerwonego dywanu i bez fety znanej z poprzednich edycji festiwalu. - Jest cicho, skromnie i smutno - relacjonował dziennikarz "Gazety Wyborczej Trójmiasto" z Gdyni.

Złote Lwy i 100 000 zł (60 000 zł dla reżysera najlepszego filmu, 40 000 zł dla producenta najlepszego filmu) otrzymał film "Body/Ciało". Srebrne Lwy i 50 000 zł (30 000 zł dla reżysera filmu, 20 000 zł dla producenta filmu) zostały przyznane filmowi "Excentrycy" w reżyserii Janusza Majewskiego.

Nagrodę Specjalną Jury otrzymał Jerzy Skolimowski za film "11 minut". Nagrody za najlepszy scenariusz i reżyserię zostały przyznane Magnusowi von Hornowi za film "Intruz", który międzynarodową premierę miał w Cannes.

Agnieszka Grochowska została nagrodzona za najlepszą rolę kobiecą w filmie "Obce niebo". A nagroda za najlepszą rolę męską została przyznana dwóm aktorom - Januszowi Gajosowi za rolę w filmie "Body/Ciało" i Krzysztofowi Stroińskiemu za "Anatomię zła".

Więcej o filmie "Obce niebo" możesz przeczytać TU>>

Złote Lwy i 100 000 zł dla filmu "Body/Ciało"

Festiwal zwyciężył film, o którym było już głośno w lutym, kiedy Małgorzata Szumowska odebrała Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Zobacz wideo

- Polscy recenzenci widzą w nim obśmianie późnych przepełnionych metafizyką dzieł reżyserów, a także tego, co dziś funkcjonuje w kinie jako "kieślowszczyzna". Z kolei zagraniczni krytycy, jak ceniony Brytyjczyk Peter Yeung, widzą w "Body/Ciało" nawiązanie do wczesnych dzieł reżysera "Podwójnego życia Weroniki" - pisał o filmie jeszcze w styczniu dla Gazeta.pl Artur Zaborski.

Janusz Majewski ze Srebrnymi Lwami

Tego filmu szeroka publiczność jeszcze nie miała okazji oglądać. Jaka fabuła opowiedziana jest w nagrodzonym filmie? U schyłku lat 50. do Polski wraca z Anglii Fabian, emigrant wojenny, puzonista jazzowy i znakomity tancerz. Wraz z grupą miejscowych dziwaków i muzyków amatorów zakłada swingowy big band. Już po pierwszym występie zainteresowanie zespołem przerasta wszelkie oczekiwania...

Fabian poznaje Modestę, która wkrótce zaśpiewa z jego orkiestrą. Zostają kochankami i prowadzą życie podziwianej pary. Od tej pory "król i królowa swingu" to dwa barwne ptaki na tle siermiężnej rzeczywistości PRL-u. Któregoś dnia Modesta nagle znika, a historia miłosna zmienia się w opowieść z wątkiem szpiegowskim - o marzeniach i tęsknocie do kultury Zachodu.

- Film Majewskiego to przykład kina staroświeckiego, pokrytego patyną, ale nie kiczem. Zrobionego z miłości do jazzu, ale też do aktorów - na pierwszym i drugim planie (a także w epizodach) same gwiazdy , od Adama Ferencego i Mariana Opani po Magdalenę Zawadzką i Wiktora Zborowskiego. Jest też brawurowy Wojciech Pszoniak - pisał o filmie w korespondencji z Festiwalu Filmowego w Gdyni Paweł T. Felis.

Premiera filmu Majewskiego zaplanowana jest 15 stycznia 2016 r.

Złote Lwy i Srebrne Lwy są najważniejszymi nagrodami Festiwalu Filmowego w Gdyni i należą do najcenniejszych nagród polskiej branży filmowej.

Magnus von Horn nagrodzony za scenariusz i reżyserię

Niewątpliwym zwycięzcą tegorocznej edycji festiwalu jest Magnus von Horn, który został nagrodzony w aż dwóch ważnych kategoria - za reżyserię i scenariusz. Ale to nie koniec nagród dla "Intruza". Film, który miał premierę w Cannes, został doceniony także za scenografię. W tej kategorii wyróżniona została Agnieszka Glińska.

Najlepszym debiutem tegorocznego festiwalu w Gdyni okazały się "Córki dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej.

W tym roku o najważniejsze nagrody Festiwalu Filmowego w Gdyni walczyło 18 filmów >>

Nagrody zostały przyznawane przez międzynarodowe Jury Konkursu Głównego pod przewodnictwem Allana Starskiego, scenografa. W skład jury Konkursu Głównego weszli Jolanta Dylewska, operator filmowy, dokumentalista, Anna Kazejak-Dawid, reżyser, scenarzysta, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, kompozytor, producent muzyczny, Waldemar Krzystek, reżyser, scenarzysta, Anna B. Sheppard, kostiumograf, Grażyna Szapołowska, aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, Krzysztof Rak, producent, scenarzysta, Michał Żarnecki, reżyser dźwięku.

Platynowe Lwy dla Tadeusza Chmielewskiego

Platynowe Lwy za całokształt twórczości zostały przyznane Tadeuszowi Chmielewskiemu, autorowi m.in. filmów "Ewa chce spać", "Nie lubię poniedziałku" czy "Jak rozpętałem II wojnę światową", co nie było zaskoczeniem, ponieważ te nagrody są ogłaszane z wyprzedzeniem. Chmielewskiego publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

- Rozumiem, że oklaski za to, że nie przewróciłem się na tej śliskiej podłodze. Żona odebrała kilka dni temu telefon i mówi, że mam jakąś nagrodę w Gdyni. A ja na to: ale kochana, przecież ja od 30 lat nie miałem filmu w Gdyni. Uwielbiam to miasto, to prawdziwa winda do nieba - powiedział reżyser.

Złoty Pazur dla "za odwagę formy i treści"

W po raz pierwszy organizowanym konkursie Inne Spojrzenie zwyciężył film "Śpiewający obrusik", w reżyserii Mariusza Grzegorzka. Złoty Pazur "za odwagę formy i treści" wynosi 30 tys. zł - 18 tys. zł dla reżysera i 12 tys. zł dla producenta. Konkurs Inne Spojrzenie jest adresowany do filmów międzygatunkowych, eksperymentalnych, wymykających się jednoznacznej klasyfikacji.

Nagrody Konkursu Młodego Kina

Jury Konkursu Młodego Kina i Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych nagrody przyznało już w piątek wieczorem, przedostatni dzień festiwalu. Nagroda im. Lucjana Bokińca za najlepszy film w Konkursie Młodego Kina została przyznana Pawłowi Hejbudzkiemu za film "Charon". Nagrodę im. Ewy Kamirskiej za najlepszy film w Konkursie Fabularnych Filmów Krótkometrażowych otrzymał Szymon Kapeniak za film "Moloch".

W piątek przyznano także nagrody pozaregulaminowe. Nagroda Jury Dziennikarzy powędrowała do filmu "Moje córki krowy", w reżyserii Kingi Dębskiej, a Złoty Klakier dla najdłużej oklaskiwanego przez publiczność filmu został przyznany "Nocy Walpurgi" w reżyserii Marcina Bortkiewicza. Filmowi przyznano także Nagrodę Jury Młodych dla Najlepszego Filmu Konkursu Głównego.

Wszystkie nagrody przyznane podczas piątkowej Młodej Gali w Teatrze Muzycznym >>

"Noce i dnie" nagrodzone na 40-lecie festiwalu

A jeszcze w poniedziałek, podczas ceremonii otwarcia festiwalu w Teatrze Muzycznym zostały wręczono Diamentowe Lwy, czyli przyznane przez publiczność "nagrody 40-lecia" festiwalu. Janusz Gajos i Jadwiga Barańska zostali uznani najlepszymi polskimi aktorami 40-lecia, najlepszym filmem "Noce i dnie".

Diamentowe Lwy przyznane - "Noce i dnie" filmem 40-lecia >>

Najważniejsze Nagrody Festiwalu Filmowego w Gdyni:

Złote Lwy : Małgorzta Szumowska, "Body/Ciało"

Srebrne Lwy : Janusz Majewski, "Excentrycy"

Nagrodę specjalną jury: Jerzy Skolimowski, "11 minut"

Nagroda za reżyserię (20 000 zł) : Magnus von Horn, "Intruz"

Nagroda za scenariusz (20 000 zł) : Magnus von Horn, "Intruz"

Nagroda za debiut reżyserki lub drugi film (15 000 zł): Agnieszka Smoczyńska, "Córki dancingu"

Nagroda za rolę kobiecą (15 000 zł): Agnieszka Grochowska, "Obce niebo"

Nagrody za role męskie (15 000 zł): Janusz Gajos, "Body/Ciało", Krzysztof Stroiński, "Anatomia zła"

Nagroda za profesjonalny debiut aktorski (15 000 zł): Justyna Suwała, "Body/Ciało"

Nagroda za zdjęcia (15 000 zł): Jerzy Zieliński, "Letnie przesilenie"

Nagroda za muzykę (15 000 zł): Paweł Mykietyn, "11 minut"

Nagroda za scenografię (15 000 zł): Jagna Janicka, "Hiszpanka" wyróżnienie: Agnieszka Glińska, "Intruz"

Nagroda za drugoplanową rolę kobiecą 12 000 zł) Maria Semotiuk, "Letnie przesilenie"

Nagroda za drugoplanową rolę męską 12 000 zł) Wojciech Pszoniak, "Excentrycy"

Nagroda za dźwięk (12 000 zł) : Kacper Habisiak, Marcin Kasiński i Marcin Jachyra, "Body/Ciało"

Nagroda za montaż (12 000 zł) : Agnieszka Glińska, "11 minut"

Nagroda za charakteryzację (12 000 zł) : Janusz Kaleja i Tomasz Matraszek za film "Córki dancingu",

Nagroda za kostiumy: Dorota Roqueplo i Andrzej Szenajch za film "Hiszpanka"

Złoty Pazur i 30 000 zł : "Śpiewający obrusik", reż. Mariusz Grzegorzek wyróżnienie: "Baby Bump", reż. Kuba Czekaj

Platynowe Lwy : Tadeusz Chmielewski

Diamentowe Lwy :"Noce i dnie", reż. Jerzy Antczak

Złoty Kangur : Włodzimierz Niderhaus (producent filmów: "Karbala", "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy", "Panie Dulskie")

Więcej o: