Trudna walka polskich rodziców o odzyskanie praw do dziecka. I doceniona w Gdyni rola Agnieszki Grochowskiej. Ten zwiastun wyciska łzy! [TYLKO U NAS]

?Obce niebo? opowiada pełną emocji historię odebrania polskiej parze dziecka w Szwecji. W głównej roli nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Gdyni za najlepszą główną rolę kobiecą Agnieszka Grochowska. U jej boku Bartłomiej Topa. Premierowo przedstawiamy zwiastun filmu, który wejdzie na ekrany kin 16 października.

Basia (Agnieszka Grochowska) i Marek (Bartłomiej Topa) mieszkają z córką w Szwecji. Kilka niefortunnych wydarzeń sprawia, że ich córką, Ulą (Barbara Kubiak) zaczyna interesować się opieka społeczna i odbiera im dziecko. Basia i Marek rozpoczynają trudną walkę o odzyskanie praw do opieki nad córką.

Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach

Historia opowiedziana w "Obcym niebie" jest oparta na autentycznych wydarzeniach. - Mam wielu szwedzkich przyjaciół, głównie ze szkoły filmowej. Szwecja jawi mi się jako kraj sensownych, rzetelnych i uśmiechniętych ludzi. Kilka lat temu moja przyjaciółka opowiedziała mi historię swojej siostry i jej zderzenia z pomocą społeczną. Była tak koszmarna, że w nią nie uwierzyłem. Potem, co jakiś czas docierały do mnie kolejne historie, równie dramatyczne - mówi Dariusz Gajewski, reżyser filmu, laureat Złotych Lwów sprzed kilku lat za film "Warszawa".

- Nie rozumiałem, jak to jest możliwe, że ludzie w tak bogatym, liberalnym i szczęśliwym kraju mogą się tak źle, bezsensownie traktować. Szczerze mówiąc dalej tego nie rozumiem. To jest zadziwiający paradoks, że mimo najlepszych intencji ludzie tworzą biurokratyczne struktury, które unieszczęśliwiają wszystkich - dodaje.

Skandynawia to raj? Rodzice w "Obcym niebie" walczą z twardym systemem

Artur Zaborski pisząc o "Obcym niebie" po pokazie filmu na Festiwalu Filmowym w Gdyni, zaznaczał, że "widzowie na spotkaniu z twórcami po projekcji chętnie dzielili się własnymi doświadczeniami ze Szwecji. Znają podobne historie. Streszczono ich kilka - najczęściej dotyczyły znajomych lub znajomych znajomych. Głos zabrali także sami Szwedzi. Ich zdaniem film nie do końca oddaje rzeczywistość. Dlatego że mocno wygładza obraz szwedzkich urzędów socjalnych . Podobno działają one o wiele bardziej bezwzględnie".

Grochowska i Topa to nie jedyne gwiazdy, które wystąpiły w filmie. Widzowie będą mieli również okazję zobaczyć jedną z najbardziej docenianych gwiazd szwedzkiego kina, Ewę Fröling, znaną między innymi z legendarnej roli w filmie "Fanny i Aleksander" Ingmara Bergmana.

Za zdjęcia do filmu odpowiada Monika Lenczewska, absolwentka American Film Institute w Los Angeles. Operatorka do tej pory pracowała poza granicami kraju, a jej ostatnia produkcja, etiopski "Difret", otrzymała nagrody na festiwalach w Sundance oraz Berlinie.

"Obce niebo" wejdzie na ekrany kin już 16 października.

Więcej o: