Warto pójść na "45 lat"? Zdecydowanie! Choćby dla ról Charlotte Rampling i Toma Courtenaya, którzy zasłużenie otrzymali Srebrne Niedźwiedzie na Berlinale [RECENZJA]

"45 lat" to historia miłosnego trójkąta, gdzie rywalka kobiety nie może co prawda zagrozić jej fizycznie, we własnej osobie, ale za to ma nad nią przewagę zakonserwowanych w umyśle ukochanego wspomnień.

Kate (Charlotte Rampling) i Geoff (Tom Courtenay) Mercerowie musieli odwołać obchody 40. rocznicy ślubu z powodu złego stanu zdrowia mężczyzny. Pięć lat później nadarza się kolejna okazja do świętowania, ale tym razem zawisa nad nimi emocjonalny - nie fizyczny - miecz Damoklesa. Otóż po pół wieku odnaleziono ciało tragicznie zmarłej dawnej ukochanej Geoffa. Wieść sprawia, że Geoff zatraca się we wspomnieniach i częściej myśli o dawnej miłości, niż o obecnej żonie. Kate staje się przez to chorobliwie zazdrosna. Może się okazać, że nie ma tu żadnego godnego uczczenia małżeństwa.

"45 lat" małżeństwa i naprawdę duże emocje! A to dzięki Charlotte Rampling w popisowej roli

Oparty na opowiadaniu Davida Constantine'a film Andrew Haigh'a ("Zupełnie inny weekend") to historia miłosnego trójkąta, gdzie rywalka kobiety nie może co prawda zagrozić jej fizycznie, we własnej osobie, ale za to ma nad nią przewagę o kilka dekad młodszego, idealnie zakonserwowanego ciała i wyłącznie dobrych, także zakonserwowanych w umyśle ukochanego wspomnień. Czy ktokolwiek byłby w stanie jednoznacznie orzec o zasadności zazdrości Kate?

Bez wątpienia, największymi skarbami "45 lat" są Rampling ("Basen") i Courtenay ("Kwartet"). Nie sposób podważać decyzji o uhonorowaniu gwiazd filmu Srebrnymi Niedźwiedziami dla najlepszych aktorów na ostatnim festiwalu w Berlinie. To aktorzy sprawiają, że ten spokojny, wewnętrzny dramat bohaterów ożywa na ekranie. Dla niektórych widzów film może jednak okazać się aż nazbyt spokojny.

Ocena: 4/6

Zobacz wideo

"45 lat", dramat, Wielka Brytania 2014, 93 min., reż. Andrew Haigh, występują: Charlotte Rampling, Tom Courtenay, Dolly Wells, Geraldine James, Hannah Chalmers, Richard Cunningham, David Sibley, Sam Alexander

Więcej o: