Powstanie polska wersja "Ulicy Sezamkowej"? Jest już scenariusz. Dzięki projektowi wspierającemu rodzime kino familijne

Osiem scenariuszy filmów dla dzieci, wśród nich musical i polska wersja "Ulicy Sezamkowej" to efekt zainicjowanego przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty programu warsztatów FILMS FOR KIDS.Pro. W przedsięwzięciu chodzi o zmianę, bo teraz filmów dla dzieci produkowanych w Polsce jest bardzo mało. A Polacy chętnie chodzą do kina na filmy dla najmłodszych.

- Dlaczego w Polsce powstaje tylko jeden pełnometrażowy film dla dzieci na rok? - pyta Maciej Jakubczyk, szef Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. - Zamiast narzekać i zastanawiać się, kto zawinił, wymyśliliśmy warsztaty FILMS FOR KIDS.Pro. - zaznacza.

Dlaczego zmiana jest ważna? Organizatorzy trwającego do niedzieli 4 października Festiwalu Filmowego Kino Dzieci podają dane. Rocznie w Europie powstaje średnio 70 fabularnych filmów dla dzieci. Około 60 proc. z nich to filmy aktorskie, a 40 proc. to animacje. W jakich krajach produkuje się najwięcej filmów dla dzieci? Są to: Niemcy, Francja, Holandia, Dania i Szwecja. Polska jest dopiero 16. krajem na tej liście.

W Polsce kino dla najmłodszych jest bardzo popularne. O tym, że w polskich kinach na animacjach jest tłoczno, pisaliśmy niedawno . Zainteresowanie więc jest, ale nie ma rodzimych produkcji, na które rodzice zabraliby dzieci.

- Z braku polskich propozycji pokazujemy na naszym festiwalu kino europejskie - przyznaje Maciej Jakubczyk. A Karolina Śmigiel, koordynatorka projektu ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, dodaje, że dzięki takim programom jak FILMS FOR KIDS.Pro może wkrótce uda się zorganizować podczas Kina Dzieci konkurs polskich filmów familijnych.

Jakie filmy można zobaczyć na Festiwalu Filmowym Kino Dzieci?

Nowe scenariusze powstały na warsztatach

Warsztaty FILMS FOR KIDS.Pro trwały rok. W tym czasie duety składające się ze scenarzysty i producenta pracowały nad pomysłami na nowe familijne produkcje. Zespoły wspierali międzynarodowi eksperci od dziecięcego kina: scenarzyści, reżyserzy, producenci, a także psychologowie dziecięcy. Wszystko po to, by stworzyć interesujące, mądre i gotowe do realizacji projekty.

- W efekcie powstało osiem bardzo różnych historii, które wkrótce mają szansę trafić na duży ekran - mówi Śmigiel. - Jest wśród nich musical, dwie trzymające w napięciu opowieści detektywistyczne oraz polska wersja "Ulicy Sezamkowej", z lalkowymi zwierzętami w rolach głównych. Ważną część nowych scenariuszy stanowią pomysły na obyczajowe kino dla dzieci, pokazujące dzieci i młodzież we współczesnym świecie, w sytuacjach inspirowanych prawdziwym życiem - podkreśla.

 

Scenariusze ocenią same dzieci podczas Festiwalu Kino Dzieci

Teraz pomysły na nowe filmy ocenią dzieci. 3 i 4 października przed warszawskim kinem Muranów stanie "jurta opowiadaczy". Wykreowane przez scenarzystów historie przedstawi opowiadaczka Aneta Cruz-Kąciak. Za pomocą głosu i gestykulacji ożywi bohaterów istniejących dotąd tylko na papierze.

Wydarzenie jest otwarte dla publiczności, wystarczy zarejestrować się, korzystając z formularza na stronie Festiwalu Kino Dzieci.

Program "Jurty opowiadaczy":

 

- sobota, 3 października, godz. 13 "Kto widział słonia?",

 

- sobota, 3 października, godz. 15 "Co z Ciebie wyrośnie...",

 

- niedziela, 4 października, godz. 12.30 "Jak oswoić potwory",

 

- niedziela, 4 października, godz. 14.30 "Tajemnica ukrytego skarbu".

Wstęp wolny, namiot przed Kinem Muranów.

Zarezerwować można się TU >>

Poszukiwania nowego bohatera

Inspiracji dla filmowców i scenarzystów jest również wystawa "Poszukujemy nowego bohatera", którą można oglądać do 9 października w Stacji Muranów, przy ul. Andersa 13, w Warszawie. Wstęp na wystawę jest wolny. Znani i prezentujący swoje prace szerokiej publiczności po raz pierwszy rysownicy, m.in. Józef Wilkoń, Maria Ekier, Marta Kapuścik, Maria Dek, Magdalena Grabowska-Wacławek i Iwona Błaut wybrali ze swoich zbiorów prace przedstawiające różne niezwykłe postaci: ludzi, zwierzęta i stwory.

Kiedy nowe scenariusze trafią do realizacji? Na razie trwają poszukiwania potencjalnych inwestorów.

Więcej o: