Teledysk "Meteor shower" zapowiada "Obce niebo". "Romantyzm jest jak tykająca bomba w nastoletniej piersi"

Już 16 października do kin wchodzi "Obce niebo" w reżyserii Dariusza Gajewskiego z Bartłomiejem Topą i Agnieszką Grochowską, nagrodzoną za najlepszą rolę kobiecą na ostatnim Festiwalu Filmowym w Gdyni. Premierowo przedstawiamy teledysk "Meteor shower" Pictorial Candi zapowiadający film.

- Piosenkę do filmu napisałam w zeszłym roku - to bardzo osobista piosenka. Pojawi się na mojej następnej płycie. Utwór jest odą do wieku nastoletniego, do czasów, kiedy nieszczęścia bierzemy na swoje niedoświadczone barki, a sprawy błahe bierzemy za tragedie - mówi o utworze "Meteor shower" Candelaria Saenz Valiente, która prowadzi zespół Pictorial Candi.

Ścieżkę dźwiękową do całego filmu skomponował duet - Candelaria Saenz Valiente i Marcin Masecki, którzy są prywatnie małżeństwem.

Bohaterowie filmu "Obce niebo" to młode polskie małżeństwo Basia (Grochowska) i Marek (Topa), którzy mieszkają w Szwecji. Jedno niewinne kłamstwo uruchamia lawinę podejrzeń i doprowadza do tego, że szwedzka opieka społeczna potajemnie odbiera im ukochaną córkę Ulę (Basia Kubiak) i oddaje rodzicom zastępczym.

Zobacz wideo

Miłość córki do matki zostaje wystawiona na próbę. Rodzice muszą zmierzyć się z bezlitosną biurokracją, dla której nie liczą się ludzkie uczucia. W obliczu koszmaru Basia i Marek decydują się na dramatyczną walkę o odzyskanie córki, niebezpiecznie balansując na granicy prawa.

Polakom na emigracji kino przygląda się rzadko. Skandynawia to raj? Rodzice w "Obcym niebie" walczą z twardym systemem >>

"Obce niebo" Gajewskiego, wielokrotnie nagradzanego za film "Warszawa", to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Eksponowane są w niej emocje bohaterów. A obraz skonstruowany jest tak, aby trzymać w napięciu jak thriller.

Na ekranie polskich aktorów zobaczymy legendę skandynawskiego kina Ewa Fröling.

Muzyka eksponuje uczucia Uli, córki polskiego małżeństwa

- Nie napisałam piosenki specjalnie do filmu "Obce niebo", ale jestem szczęśliwa, że pasuje do niego, aż tak dobrze, głównie ze względu na postać Uli. Ona jest w wieku, w którym jest się wystarczająco dorosłym, żeby stanąć twarzą w twarz z prawdziwie trudnymi sprawami, równocześnie totalnie nie będąc na to przygotowanym - mówi Candelaria "Candi" Saenz Valiente, której głos usłyszymy w muzyce do filmu. Candi jest także autorką tekstów i kompozycji muzyki.

- Zdałam sobie sprawę z tego, że już zawsze będę tą nastolatką, siedzącą w autobusie i marzącą o chłopcach, którzy nigdy nie dowiedzą się o moim istnieniu. O bólu bycia niezauważaną, dramacie nastoletnich zauroczeń, zakochaniu się w samej miłości - życiu romantyzmem, który jest jak tykająca bomba w twojej piersi - właśnie o tym jest piosenka "Meteor shower" - podkreśla Candi.

Candelaria Saenz Valiente pochodzi z Argentyny. Jest autorką znaną już wcześniej z ParisTetris. W tym ostatnim zespole komponuje razem z mężem Marcinem Maseckim, pianistą oraz perkusistą Maciem Morettim.

Intensywna praca Candi i Maseckiego nad ścieżką dźwiękową

Saenz Valiente współpracowała z Maseckim także przy pracy nad ścieżką dźwiękową do filmu "Obce niebo". Jak wyglądała ich praca?

- Praca z Marcinem nad resztą soundtracku była wspaniała, ale i trudna. Mamy odmienne style, dlatego musieliśmy wciąż szukać kompromisów. Ale ciekawe było odkrycie, że umiemy sobie z tym poradzić - pracować razem, dzieląc życie. To był dla nas intensywny czas - mówi Candi.

- Obok akustycznych folkowych piosenek gra noise'owe, punkrockowe. Nie lubi się powtarzać. Z dużym udziałem Maseckiego nagrała niesamowity, organowo-wokalny ''The Haunting Carabel'' trwający ponad osiem minut, w którym awangarda przecina się z muzyką barokową. Płytę zamknęła instrumentalną miniaturą rozpisaną na puzony. Oto artystyczna wolność - pisał o twórczości Pictorial Candi Jacek Świąder .

Więcej o: