Agnieszka Grochowska: Naprawdę się darłam. Pracy nad "Obcym niebem" towarzyszyło ogromne napięcie

- To jest film o tym, co się dzieje w rodzinach i co się dzieje między nami - mówił Bartłomiej Topa. A jak wyglądała współpraca z Dariuszem Gajewskim? - Mogłam być dużo bardziej odważna - mówiła nagrodzona w Gdyni za najlepszą rolę kobiecą Agnieszka Grochowska. Rozmawialiśmy z twórcami na oficjalnej premierze "Obcego nieba".

Bohaterowie filmu "Obce niebo" to młode polskie małżeństwo Basia (Grochowska) i Marek (Topa), którzy mieszkają w Szwecji. Jedno niewinne kłamstwo uruchamia lawinę podejrzeń i doprowadza do tego, że szwedzka opieka społeczna potajemnie odbiera im ukochaną córkę Ulę (Basia Kubiak) i oddaje rodzicom zastępczym. Bohaterowi rozpoczynają walkę o odzyskanie dziecka.

A jak można rozumieć tytuł filmu "Obce niebo"? - Moja bohaterka ma "obce niebo" w sercu, dlatego, że się czuje bardzo samotna, bardzo wyobcowana. Nie akceptuje siebie samej na jakimś najgłębszym poziomie - mówiła na czwartkowej premierze filmu Agnieszka Grochowska. I opowiadała emocjach, które towarzyszyły pracy nad filmem.

Wspaniała Agnieszka Grochowska i Basia Kubiak - petarda! 5 powodów, dla których warto zobaczyć "Obce niebo" >>

Czy chcemy żyć w świecie, w którym urzędnicy oceniają naszą doskonałość?

- Żyjemy w takim świecie, w którym różne urzędy mają moc i czują, że mogą oceniać naszą doskonałość, również na takim poziomie, czy jesteśmy wystarczająco doskonali, żeby mieć własne dzieci - mówił o filmie Dariusz Gajewski. - Należy się głęboko zastanowić, czy chcemy żyć w takim świecie - dodaje.

- Choć to Grochowska została za stworzenie postaci w tym filmie główną nagrodę dla najlepszej aktorki w Gdyni, to bez wątpienia odkryciem tego filmu jest Basia Kubiak. Grająca główną rolę jedenastolatka kradnie uwagę widza - pisze o roli młodziutkiej aktorki Tomasz Golonko . A co ona sama mówi o doświadczeniu pracy przy filmie?

"Szwedzki system społeczny się skończył. Czas na zmiany". Ewa Fröling o filmie "Obce niebo" [WYWIAD] >>

- Mi się bardzo spodobało. Nie myślę o tym, czy chcę dalej grać w filmach, być aktorką, ale to było bardzo fajne przeżycie - mówiła na premierze filmu Basia Kubiak.

"To jest film o tym, co się dzieje w rodzinach"

- Chcieliśmy, aby to nie był film, w którym, że źli Szwedzi zabierają dziecko polskiej rodzinie, ale żeby to był film o tym, że ta rodzina ma duży problem - mówi Michał Godzic, współscenarzysta filmu. - Oni muszą rozwiązać problem ze sobą - dodaje.

Ten aspekt wymowy filmu podkreślał również Bartłomiej Topa. - To też nie jest tak i nie chcę tego demonizować, że system społeczny Szwecji jest nieodpowiedni. Ale socjalna Szwecja czeka na zmiany, to się będzie dziać - mówił aktor. - To jest film o tym, co się dzieje w rodzinach i co się dzieje między nami - podkreślał.

"Obce niebo" od piątku można oglądać już w kinach.

Więcej o: