31. WFF. Warsaw Grand Prix dla "Neonowego byka" za "przesuwanie granic dotyczących stereotypów płciowych"

Główną nagrodę w Konkursie Międzynarodowym otrzymał "Noeonowy byk" w reżyserii Gabriela Mascaro. A za reżyserię został nagrodzony film "Potwór o tysiącu głów" Rodrigo Plá. W sobotę ogłoszono zwycięzców sekcji konkursowych 31. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Warsaw Grand Prix, główną nagrodę w Konkursie Międzynarodowym tegorocznej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego otrzymał "Neonowy byk" w reżyserii Gabriela Mascaro (Brazylia, Urugwaj, Holandia). Jury uzasadniło wynik "uniwersalnym przesłaniem filmu oraz za przesuwaniem granic dotyczących stereotypów płciowych przy jednoczesnym nawiązywaniu do wciąż żywych archetypów". Podkreślono także wizualne walne walory "Neonowego byka".

Bohaterem filmu jest Iremar, który bierze udział w Vaquejadas - rodeo w północno-wschodniej Brazylii. Jego domem jest ciężarówka, którą wozi byki z przedstawienia na przedstawienie. Iremar marzy o zaprojektowaniu i uszyciu super sexy kolekcji z cekinów i zmysłowych tkanin.

Nagrodę za Najlepszą Reżyserię otrzymał Rodrigo Plá, za film "Potwór o tysiącu głów" z Meksyku. Film został uhonorowany także Specjalną Nagrodą Jury dla Jany Raluy za rolę w tym filmie.

Bohaterką dramatu "Potwór o tysiącu głów" (reż. Rodrigo Pla, Meksyk) jest kobieta, której chory na raka mąż potrzebuje drogiej kuracji. Żona zaczyna walczyć z nieuczciwym ubezpieczycielem. W desperacji gotowa jest na wszystko.

"Za mocne, i sugestywne obrazy, które porywają widza w podróż poza przestrzeń ukazaną w kadrze. Reżyser z wyczuciem posługuje się dźwiękiem i precyzyjnie wykorzystuje środki wizualne, które składają się na opowieść i przesłanie dzieła. To nagroda za potraktowanie filmu jako złożonego dzieła sztuki" - uzasadnili swój wybór członkowie jury, nagradzając film za najlepszą reżyserię.

O nagrody w Konkursie Międzynarodowym walczyło w tym roku 16 filmów. Konkurs rozstrzygnęło jury w składzie Elena Fanailova (Rosja), Uljana Kim (Litwa), Sławomir Fabicki (Polska), Martti Helde (Estonia), Pavle Vueković (Serbia).

"Pokój" z nagrodą publiczności

W Plebiscycie Publiczności 31. WFF, odbywającym się po raz dwudziesty dziewiąty, w kategorii filmów fabularnych zwyciężył "Pokój" Lenny'ego Abrahamsona. To historia pięcioletniego chłopca, który nigdy nie widział świata poza czterema ścianami jednopokojowego więzienia, i matki walczącej o jego przyszłość.

Miała 17 lat, kiedy uwięził ją w bunkrze. Wychowała tam syna. "Pokój" na Warszawskim Festiwalu Filmowym >>

"Autyzm i miłość" Matta Fullera to film dokumentalny, który najbardziej podobał się publiczności. W kategorii filmów dla dzieci zwyciężył film "Syn Winnetou" André Erkau.

"Migotanie prawdy" najlepszym dokumentem

Za najlepszy dokument został w tym roku uznany film Pietra Brettkelly opowiadający o o rekonstrukcji afgańskiego archiwum filmowego. Przedstawia starania pracowników Afgańskiego Archiwum Filmowego, by odkryć a następnie odrestaurować niewidziany do tej pory materiał filmowy wielu afgańskich reżyserów.

"Odwaga i determinacja dyrektora Afgańskiego Instytutu Filmowego oraz jego kolegów pasjonatów kina/kinofilów, którzy walczą o ocalenie kulturalnego dziedzictwa swojego, będącego w stanie wojny, kraju jest wspaniała. Ich wysiłki oznaczają ryzykowanie życia by dzięki sile ruchomego obrazu uratować tożsamość kraju oraz przywrócić piękno kultury jako dar poza zwykłym przetrwaniem" - uzasadniło swój wybór jury w składzie Karolina Bielawska (Polska), Dorota Lech (Kanada), Bettina Wilhelm (Niemcy).

"Wróble" i "Zatrzymać" nagrodzone w Konkursie 1-2

W Konkursie 1-2 (dla pierwszych i drugich filmów w dorobku reżyserów) zwyciężył film "Wróble" Runara Runarssona (Islandia, Dania, Chorwacja). "Za mistrzowsko i poetycko nakręconą wędrówkę antybohatera, która prowadzi do niezapomnianego, głęboko humanistycznego zakończenia" - uzasadniło wybór jury. A wyróżniony został film "Zatrzymać" (reż. Guillaume Senez) za "za wiarygodne sportretowanie konsekwencji złych decyzji wynikających z naiwności zarówno nastolatków, jak i dorosłych".

O nagrodach w Konkursie 1-2 zadecydowało jury w składzie Katarzyna Jungowska (Polska), Zornitsa Sophia (Bułgaria), Elad Keidan (Izrael).

"Koza" z nagrodą dla nowatorskich filmów

Nagroda Wolny Duch dedykowana "niezależnym, nowatorskim, buntowniczym" filmom została przyznana filmowi "Koza" w reżyserii Ivana Ostrochovský'ego.

"Koza to film o genialnie wyważonych środkach wyrazu. Opowiada trudną historię w sposób niezwykle lekki i sprawny, i pełen humoru" - brzmi uzasadnienie jury w składzie Bodo Kox (Polska), Bence Miklauzic (Węgry), Andreas Ströhl (Niemcy).

Nagroda FIPRESCI i NETPAC dla "Kraju Przodków"

Jury FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej) w składzie: Barbara Giza (Polska), Aleksander Huser (Norwegia), Ohad Landesman (Izrael) przyznało nagrodę dla najlepszego debiutu z Europy Wschodniej. Został nim film "Kraj przodków" (reż. Senem Tüzen).

"Nagroda zostaje przyznana skłaniającemu do namysłu filmowi, który minimalistycznym językiem przedstawia złożoną sytuację kobiety usiłującej odnaleźć swoje miejsce pomiędzy tradycją a współczesnością" - czytamy w uzasadnieniu.

Film nagrodziło także jury NETPAC, czyli Organizacji Promocji Kina Azjatyckiego w składzie: Defne Gürsoy (Turcja), Latika Padgaonkar (Indie), Paulina Kwiatkowska (Polska). To wyróżnienie dla najlepszego filmu azjatyckiego w programie WFF.

Nagroda Jury Ekumenicznego dla "Idola z ulicy"

Jury w składzie: Bernadette Meier (Szwajcaria), Jacques Champeaux (Francja), Michał Legan (Polska) przyznało nagrodę filmowi "Idol z ulicy" Hany Abu-Assad.

"Film podkreśla ważność podstawowych wartości w codziennym życiu: relacji rodzinnych i przyjaźni. Film zawiera przesłanie o godności każdego człowieka, mówi o nadziei i pokazuje normalne życie w świecie desperacji i ruin. Marzenia dzieci warte są starań a siła ich woli i pewności siebie może sprawić, że dzieją się rzeczy, w które trudno uwierzyć. Słuchając młodego piosenkarza oddajemy także - w metaforyczny sposób - głos wszystkim Palestyńczykom" - czytamy w uzasadnieniu jury.

Konkurs Filmów Krótkometrażowych

Jury w składzie: Zuxin Hou (Chiny), Paulina Skibińska (Polska), Mat š Vizár (Słowacja) przyznało następujące nagrody:

 

- Najlepszy Film Krótkometrażowy, który otrzymuje Short Grand Prix - "Lokatorki", reżyseria Klara Kochańska (Polska).

 

- Najlepszy Animowany Film Krótkometrażowy - "Wyprawa do miasta Ele", reżyseria Wenyu Li (Chiny).

 

- Najlepszy Aktorski Film Krótkometrażowy - "Pożegnanie", reżyseria Yordan Petkov, Eddy Schwartz (Bułgaria)

 

- Najlepszy Dokumentalny Film Krótkometrażowy - "Liban wygrywa Puchar Świata", reżyseria Tony ElKhoury & Anthony Lappé (Liban / USA).

 

31. Warszawski Festiwal Filmowy potrwa do niedzieli 18 października.

Więcej o: