Kino japońskich reżyserek, filmy gangsterskie i potwory w głównej roli. Znamy program 9. festiwalu Pięć Smaków

W tym roku zobaczymy m.in. "Ostatni akt" Kulikar Sotho, który jest kambodżańskim kandydatem do Oscara, i "Zabójczynię" Hou Hsiao-hsiena, wyróżnioną na ostatnim festiwalu w Cannes nagrodą za reżyserię. W programie także kino japońskich reżyserek. Festiwal rusza 12 listopada.

9. Festiwal Filmowy Pięć Smaków, który rozpocznie się 12 listopada i potrwa do 20 listopada w Warszawie (Muranów, Kinoteka, Muzeum Sztuki Nowoczesnej), a następnie pojedzie do Wrocławia, otworzy projekcja odrestaurowanej wersji filmu "Lepsze jutro" Johna Woo. To film z 1986 roku, który pomógł odnaleźć tożsamość kinu hongkońskiemu i ukierunkował współczesne kino akcji. Zwieńczeniem festiwalu będzie seans "Love & Peace" Siona Sono. Tym razem niepokorne dziecko japońskiego kina bawi się konwencją kaiju eiga - opowieści o wielkich potworach, atakujących ludzkie siedziby.

Na tegoroczny program festiwalu składają się cztery sekcje - Nowe Kino Azji, Focus: Kino japońskich reżyserek, Retrospektywa: John Woo, Tajwańskie filmy wuxia - i pokazy specjalne. Nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących.

"Kobieca nowa fala" w kinematografii japońskiej

W ramach Nowego Kina Azji, które jest sekcją konkursową, będzie można zobaczyć "Ostatni akt" Kulikar Sotho, który jest kambodżańskim kandydatem do Oscara, opowiadający o tragicznym losie kinematografii tego kraju. A także "Cień za księżycem" Juna Roblesa Lany, psychodramę zamkniętą w jednym ujęciu, przedstawiającą wpływ filipińskiej wojny domowej na losy zwykłych ludzi, i koreańskie "Otwórz mi drzwi" z Dooną Bae - opowieść o relacji zesłanej na prowincję policjantki i nastoletniej dziewczyny, skrywającej ponurą tajemnicę.

Kino japońskich reżyserek to sekcja FOCUS tegorocznych Pięciu Smaków i pierwsza w Polsce okazja do poznania filmów wybitnych autorek, pracujących w Kraju Kwitnącej Wiśni. Do lat 90., ze względu na sformalizowany, hierarchiczny układ sił w studiach produkcyjnych, kobiety rzadko miały tam okazję stawać za kamerą. Przemiany obyczajowe i rozwój nowych technologii doprowadziły jednak do rewolucji.

"Kobieca nowa fala" to najważniejszy trend w rozwoju tej kinematografii w ostatnich latach, a dzieła nowego pokolenia artystek pokazują współczesną Japonię z perspektywy, której dotąd brakowało. W sekcji tej pokazane zostaną m. in.: "0,5 mm" Momoko Ando, ubiegłoroczny japoński kandydat do Oscara "Tylko tam pada światło" Mipo Oh oraz "Kot do wynajęcia" Naoko Ogigami, pełna ciepłych kolorów i barwnych postaci opowieść o nietypowym sposobie na życie.

Retrospektywa: John Woo i tajwańskie filmy wuxia

W ramach 9. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków pokazanych zostanie sześć filmów John Woo, które są uznawane za hongkońskie arcydzieła filmu gangsterskiego. To miejskie opowieści o szlachetnych bohaterach, walczących w imię ważnych dla nich zasad, podane w formie, która stała się dominującą we współczesnym modelu kina sensacyjnego.

W programie retrospektywy znajdzie się m. in. zainspirowany "Samurajem" Melville'a gangsterski melodramat "Killer" oraz wojenna "Kula w łeb", opowieść o próbie zachowania człowieczeństwa w chaosie wietnamskiej wojny.

Kina wuxia to adaptowane z tradycyjnej chińskojęzycznej literatury opowieści o dzielnych wojownikach. W sekcji tajwańskie filmy wuxia zostanie pokazana "Zabójczyni" Hou Hsiao-hsiena, wyróżniony na ostatnim festiwalu w Cannes nagrodą za reżyserię.

Pokazy filmów utytułowanych autorów

W ramach Pokazów Specjalnych zostaną pokazane filmy utytułowanych już autorów. "Bahubali: Początek" S.S. Rajamouliego to monumentalna superprodukcja z południowych Indii, kino czystej rozrywki i wielkich wzruszeń. "Kopalnie jadeitu" Midiego Z, stałego bywalca Pięciu Smaków, to z kolei niezwykły dokument o ludziach poszukujących jadeitu w kamieniołomach północnej Birmy.

Wykłady "Kobiety i feminizm w Azji"

Pięć Smaków to także wydarzenia towarzyszące. W Muzeum Azji i Pacyfiku zaprezentowany zostanie cykl wykładów Akademii azjatyckiej, tym razem zebranych pod hasłem "Kobiety i feminizm w Azji". Sekcja poświęcona kinu japońskich reżyserek stanie się pretekstem do dyskusji o obecności i roli kobiet - profesjonalistek we współczesnej kulturze i mediach krajów Azji. Tematem prezentowanych przez specjalistów wykładów będą między innymi lokalne oblicza feminizmu oraz miejsce kobiet w przemyśle filmowym.

W ramach Akademii odbędą się także spotkania poświęcone kinu gatunkowemu - filmom bohatera tegorocznej retrospektywy, Johna Woo i fenomenowi japońskich filmów o potworach. Uzupełnieniem Akademii będzie debata "Relatywizm ksenofobii", podczas której specjaliści zastanowią się, jak trwająca obecnie dyskusja o uchodźcach zmieniła postrzeganie Wietnamczyków w Polsce.

W tym roku po raz pierwszy Pięć Smaków będzie miała swój klub festiwalowy, którym będzie klubogaleria Pies Czy Suka (Szpitalna 8a). A w Pardon To Tu odbędą się warsztaty dla najmłodszych.

Pokazy festiwalowe odbywać się będą w Warszawie w kinach Muranów i Kinoteka (bilety w cenie 13-17 zł) oraz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (bilety w cenie 15 zł). Wybrane filmy zobaczyć będzie także można na platformie Kinoplex.pl (w dniach 12-30 XI).

Bilety na wszystkie seanse dostępne są od 21 października na stronie Piecsmakow.pl , a od 22 października w kasach Muranowa i Kinoteki.

Replika warszawskiej edycji festiwalu odbędzie się we Wrocławiu w Kinie Nowe Horyzonty - od 13 do 19 listopada.

Więcej o: