Kinga Preis królową sceny disco, Magdalena Cielecka robi striptiz jako Boskie Futro. Jest zwiastun "Córek dancingu"

"Daj mi tę noc", przebój zespołu Bolter, zna chyba każdy Polak, czy tego chce, czy nie. W zwiastunie filmu "Córki dancingu" aranżacja piosenki może jednak zaskoczyć. A w filmie przeboje lat 70. i 80. śpiewa m.in. Kinga Preis.

"Dobry wieczór bardzo szanownemu Państwu" - tak witani są goście klubu, w którym zaczynają pracować dwie nastolatki - Złota i Srebrna. Dziewczyny lądują w środku tętniącego muzyką, mieniącego się światłami neonów i cekinów świata warszawskich dancingów lat 80. Dołączają do muzyków zespołu Figi i Daktyle i z dnia na dzień stając się sensacją nocnego życia stolicy. Tak rozpoczynają się "Córki dancingu", nagrodzone podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni m.in. za Najlepszy Debiut Reżyserski.

Zobacz wideo

Reżyserką filmu jest Agnieszka Smoczyńska, której krótkometrażowe filmy zdobyły kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach. W rolach głównych występują dwie aktorki młodego pokolenia: Michalina Olszańska i Marta Mazurek. Obok nich na ekranie pojawiają się Kinga Preis jako królowa sceny disco, Magdalena Cielecka w roli Boskiego Futra rozgrzewająca do czerwoności bywalców PRL-owskich dancingów i Jakub Gierszał jako wirtuoz basowego brzmienia. W tle brzmi rytmiczna muzyka zespołu Ballady i Romanse oraz szlagiery lat 70. i 80. - od "Byłaś serca biciem" Andrzeja Zauchy i "Bananowego songu" grupy Vox po nieśmiertelne "I Feel Love" Donny Summer w wykonaniu Kingi Preis.

To "bajka (...) podszyta groteską i horrorem, patosem i perwersją, ekscentrycznym humorem i melancholią . Bo jeśli był dotąd w Gdyni film, który zaskoczył i zachwycił najbardziej, to brawurowe >>Córki dancingu<< Agnieszki Smoczyńskiej" - pisał po festiwalowym pokazie Paweł T. Felis z "Gazety Wyborczej".

Na 40. FF w Gdyni "Córki Dancingu" oprócz nagrody za debiut reżyserski zostały wyróżnione także za charakteryzację, a w ręce Smoczyńskiej trafiła Kryształowa Gwiazda Elle. Premiera kinowa filmu jest zaplanowana na 25 grudnia.

Więcej o: