XXI wiek, Smok Wawelski znów atakuje Kraków... Zobacz nowy film Bagińskiego [WIDEO]

Takiego smoka na pewno się nie spodziewaliście! Niesamowite efekty specjalne, nie tylko dobre "jak na polskie kino", świetne zdjęcia Łukasza Żala i nowoczesne rozwiązania - taki jest "Smok" Tomasza Bagińskiego. Oprócz niego w ramach projektu "Legendy polskie" w sieci pojawił się też ebook z sześcioma opowiadaniami. A to nie koniec.

To, co według twórców projektu "Legendy polskie" łączy bohaterów opowiadań to postać "cwaniaka" - ma to być jednak nie ktoś, kto kombinuje, ale po prostu jest kreatywny i sprytny. Jak bohater, który wykorzystuje technologię, nie tylko, by stworzyć jednego z najsłodszych piesków-robotów, jakich widzieliśmy w filmie, ale także, by przy pomocy robota podejść tytułowego "Smoka".

 

- Pomysł legend zrodził się z potrzeby sprawdzenia, czy w polskim kinie jest w ogóle możliwa masowa rozrywka spod znaku science fiction. Gatunek ten jest w tej chwili głównym filarem rozrywkowego kina światowego, a w polskim kinie praktycznie nie istnieje. Wybór polskich legend jako tematu był naturalny. O ile na świecie opowiadanie na nowo mitów, baśni i legend ma długą tradycję, o tyle w Polsce przykłady można liczyć na palcach jednej ręki i nie dotyczą one kina - mówi reżyser filmów Tomasz Bagiński. Twórcy powoływali się choćby na bijących rekordy popularności Avengersów i przyznawali, że podczas pracy nad projektem czuli się trochę jak mali chłopcy, którzy mogli się po prostu dobrze bawić.

- To była świetna przygoda - powtarzał kilkukrotnie podczas konferencji prasowej Łukasz Żal, który odpowiada za zdjęcia do "Smoka", przyznając, że musiał wiele się nauczyć. Opowiadał, że Bagiński przed rozpoczęciem pracy polecił mu mnóstwo hollywoodzkich produkcji do obejrzenia, by łatwiej było się odnaleźć w klimacie operatorowi nominowanemu do Oscara za "Idę". - Wreszcie mogłem bardziej poruszać kamerą - żartował Żal.

"Wreszcie mogłem bardziej poruszać kamerą"

Oprócz "Smoka" (to ekranizacja opowiadania "Milczenie owcy" Roberta M. Wegnera), Bagiński nakręcił także film "Twardowsky" z Robertem Więckiewiczem w roli głównej. Scenariusz powstał w oparciu o "Zwyczajnego Giganta" Jakuba Małeckiego. Będzie go można oglądać w sieci od 15 grudnia. Od dziś natomiast jest dostępny "Smok" i bezpłatny ebook, na który oprócz tych dwóch opowiadań składają się jeszcze cztery, także inspirowane legendami:

- "Spójrz mi w oczy" Elżbiety Cherezińskiej na podstawie legendy "Bazyliszek".

- "Niewidzialne" Łukasza Orbitowskiego na podstawie legendy "Żywa woda".

- "Śnięci Rycerze" Rafała Kosika na podstawie legendy "O śpiących rycerzach".

- "Kwiat Paproci" Radka Raka na postawie legend "Kwiat Paproci".

"Legendy polskie" to projekt, którego koncept stworzyło Allegro we współpracy z Platige Image oraz Fish Ladder. Ebook można pobrać tutaj .

Więcej o: