"Po pierwsze: jeśli to możliwe, nie umieraj". Winkler - człowiek legenda. I materiał na co najmniej kilka filmów

Alpinista, działacz opozycyjny, partyzant w czasie wojny afgańsko-radzieckiej, fotograf, dziennikarz. O Adamie Jacku Winklerze opowiada dokument Anci Damian. "Czarodziejska góra" w kinach już 11 grudnia.

- Zapamiętaj pierwszą zasadę przetrwania: jeśli to możliwe, nie umieraj. Druga zasada przetrwania: musisz mieć przynajmniej odrobinę szczęścia. Trzecia zasada przetrwania brzmi: bądź pewien, czego chcesz - mówi Adam Jacek Winkler, przedstawiony w filmie Anci Damian. "Czarodziejska góra", w której dominującą formą jest animacja, przybliża historię życia opozycyjnego działacza antykomunistycznego. Winkler unikał zrzeszenia w jakimkolwiek zorganizowanym ruchu.

Zobacz wideo

Historia życia na niejeden hollywoodzki film

Burzliwe życie Adama Jacka Winklera mogłoby posłużyć za kanwę dla niejednego hollywoodzkiego filmu, a jest to postać nadal mało znana. Winkler wyjechał z Polski w latach 60. Damian pokazuje w filmie, jak ta decyzja była dla niego trudna i w konsekwencji wpłynęła na kolejne życiowe wybory. Poczucie odpowiedzialności za ojczyznę skłoniło go do organizacji antykomunistycznych happeningów, marszy, wystaw obrazów. A nie łatwo było mu przekazać idee, w które wierzył. Zderzał się z niezrozumieniem lewicujących środowisk we Francji.

Zajmował się także przerzucaniem do Polski zachodniej prasy - w tym "Kultury Paryskiej". Przewieźć gazety przez granicę miała żona Winklera - Maria Tworkowska. Została złapana i skazana na trzy i pół roku więzienia w tzw. procesie taterników.

Wspinaczka i udział w walkach po napaści ZSRR na Afganistan

Winkler jeszcze w Polsce zainteresował się wspinaczką. A po wyjeździe z kraju zasłynął akcją zatknięcia dwóch flag na szczycie Mont Blanc. Na jednej z nich znalazł się napis "Solidarność", na drugiej "Solidarność z walką ludu afgańskiego". To właśnie pomocy temu narodowi poświęcił dużą część swojego życia. Po ataku ZSRR na Afganistan czynnie zaangażował się w działania zbrojne u boku Mudżahedinów przeciwko Sowietom.

I na tej części jego historii skupia się Damian. Reżyserka tworząc dokument o tej niezwykłej postaci, sięgnęła do nagrań Winklera, kierowanych do córki Anny, która współtworzyła wraz z Damian scenariusz filmu . Winkler zmarł po powrocie z Afganistanu podczas wspinaczki na Mont Maudit, masyw Mont Blanc.

W polskiej wersji językowej w roli Winklera usłyszymy Jerzego Radziwiłowicza, w rolę jego córki wciela się Julia Kijowska. "Czarodziejska góra" jest rumuńsko-polsko-francuską koprodukcją. W Polsce wykonano dużą część animacji, którą realizował Tomek Ducki z pomocą polskich animatorów i studentów krakowskiej ASP.

Film Damian został nagrodzony Specjalnym Wyróżnieniem Jury na 50. MFF w Karlowych Warach. "Czarodziejska góra" w kinach już 11 grudnia.

Więcej o: