80 minut filmu i aż kilkanaście stylistyk inspirowanych twórczością i życiem legendarnego Winklera

"Czarodziejska góra" o Adamie Jacku Winklerze, najnowszy film Anci Damian, autorki wielokrotnie nagradzanego obrazu ?Crulic. Droga na drugą stronę?, w kinach już 11 grudnia. Przedstawiona w filmie historia życia opozycyjnego działacza współgra ze skomplikowaną, fascynującą formą dokumentu.

Adam Jacek Winkler był malarzem, fotografem, działaczem antykomunistycznym, alpinistą. W latach 60. wyjechał z Polski do Francji i tam prowadził działalność opozycyjną. Z Francji udało mu się przedostać do Afganistanu w okresie wojny spowodowanej atakiem ZSRR. Tak zrealizował swoje marzenie walki z sowietami.

Winkler we Francji zostawił córkę Annę. I to słowa kierowane do niej, oryginalnie zapisane na magnetofonowych taśmach, zostały w filmie wykorzystane jako komentarz przedstawionych na ekranie wydarzeń. Damian skomplikowaną biografię Winklera uchwyciła w filmie w fascynującej formie, zrealizowanej z artystycznym rozmachem.

Zobacz wideo

"Po pierwsze: jeśli to możliwe, nie umieraj". Winkler - człowiek legenda. I materiał na co najmniej kilka filmów >>

80 minut filmu i kilkanaście stylistyk

"Czarodziejska Góra" trwa 80 minut, a widzowie mogą zobaczyć sceny wykonane w kilkunastu stylistykach za pomocą wielu różnych metod animacji, kolażu i twórczego montażu istniejących materiałów filmowych i zdjęć. Cześć wykorzystanych materiałów archiwalnych to filmy rejestrujące Winklera. Całość uzupełnia muzyka Alexandra Balanescu.

Jednak to animacja jest dominującą formą wykorzystaną w "Czarodziejskiej górze". Duża ich część była realizowana w Polsce przez Tomka Duckiego z pomocą polskich animatorów i studentów krakowskiej ASP. - Inspiracją dla bogatego i zróżnicowanego wizualnie stylu Damian i jej ekipy animatorów były prostoduszne obrazy i zdjęcia Winklera z okresu, kiedy przebywał w Afganistanie , jak również elementy afgańskiego krajobrazu oraz obrazy wojny i aktywizmu lat 60. - pisze Alissa Simon w recenzji filmu w "Variety".

W polskiej wersji językowej w roli Adama Jacka Winklera usłyszymy Jerzego Radziwiłowicza, w rolę jego córki Ani wciela się natomiast Julia Kijowska. Film Damian jest rumuńsko-polsko-francuską koprodukcją.

Doceniony film nawiązujący do tragicznej historii

Poprzednim filmem Damian jest głośny "Crulic. Droga na drugą stronę", który zdobył uznanie międzynarodowej widowni i krytyki. Film nawiązuje do tragicznych wydarzeń, do których doszło w 2008 roku. Claudiu Crulic, obywatel Rumunii, został aresztowany za kradzież sędziemu portfela. Mężczyzna utrzymywał że, gdy popełniono przestępstwo, był w Mediolanie. Jednak ani sąd, służby więzienne ani rumuńscy dyplomaci nie sprawdzili jego wersji wydarzeń. Crulic zmarł po czterech miesiącach strajku głodowego w polskim areszcie - czytamy na FilmPolski.pl.

Autentyczne wydarzenia stanowią jedynie punkt wyjścia do historii przedstawionej przez Damian. Film jest połączeniem dokumentu, animacji i fikcji. "Crulic" zdobył 25 międzynarodowych nagród, wśród nich: Grand Prix w Annecy, Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Gdyni, Nagrodę Amnesty na CPH DOX, nagrodę specjalną na Istanbul IFF, nagrodę dla najlepszego reżysera (Silver Award Puma) w Meksyku.

Pierwszym fabularnym filmem Damian jest "Crossing Dates" ("Intalniri incrucisate") z 2008 roku, który pomyślnie przeszedł selekcję festiwali w Pusan, Chicago, Goa, Cottbus, Göteborg i w Rzymie.

Najnowszy film rumuńskiej reżyserki "Czarodziejska góra", wyróżniony na tegorocznym festiwalu w Karlowych Warach, na ekranach polskich kin już w najbliższy piątek 11 grudnia.

Więcej o: