Nominacje do Złotych Globów ogłoszone. Starcie gigantów kina i telewizji - DiCaprio czy Fassbender, "Gra o tron" czy "Narcos"?

Dzisiaj ogłoszono nominacje do Złotych Globów, drugie - po Oscarach - najważniejsze nagrody amerykańskiego przemysłu filmowego. Wręczenie statuetek 10 stycznia w Los Angeles.

Najlepszy prognostyk przed Oscarami? Być może, choć werdykty obu nagród nieraz bardzo się rozmijają. Co więcej, jeszcze przed nominacjami trudno było wskazać faworyta w tym roku, a to - zdaniem branżowych mediów - sygnał, że na przyszłorocznych rozdaniach najbardziej prestiżowych wyróżnień spodziewać możemy się wszystkiego.

Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej właśnie ogłosiło listę nazwisk i tytułów, które powalczą o Złote Globy. Kto w tym roku? Choćby Leonardo DiCaprio i Michael Fassbender - obaj panowie będą ze sobą rywalizować w kategorii najlepszy aktor w filmie dramatycznych. Pierwszy za występ w "Zjawie", drugi za tytułową rolę w "Stevie Jobsie". Obok nich nominowani zostali jeszcze Bryan Cranston ("Trumbo"), Will Smith ("Concussion") i Eddie Redmayne ("Dziewczyna z portretu").

Zobacz wideo

W tej samej kategorii wśród pań padły nazwiska Cate Blanchett ("Carol"), Rooney Mary ("Carol"), Alicii Vikander ("Dziewczyna z portretu"), Saoirse Ronan ("Brooklyn") i Brie Larson ("Pokój").

Quentinie Tarantino, gdzie jesteś?

Ciekawie zapowiada się starcie reżyserów. Szansę na statuetkę mają Ridley Scott ("Marsjanin"), Todd Haynes ("Carol"), Alejandro González Inárritu ("Zjawa"), George Miller ("Mad Max: Na drodze gniewu") i Thomas McCarthy ("Spotlight"); jeśli chodzi o filmy dramatyczne, w blokach startowych stanęły: "Zjawa", "Pokój", "Mad Max: Na drodze gniewu", "Carol" i "Spotlight".

Wszystkich nominowanych oczywiście nie ma sensu wymieniać, bo tych na Złotych Globach zawsze jest sporo (pełną listę znajdziecie tutaj ), ale tradycyjnie nie mogło się obyć bez osobliwości. Wśród nich w tym roku nominacja dla "Marsjanina" w kategorii... komedia lub musical, a także zaskakujący brak Quentina Tarantino i jego "Nienawistnej ósemki" - film został nominowany w trzech kategoriach, z czego z tych prestiżowych ma szansę na statuetkę tylko za najlepszy scenariusz. Za to o uwagę członków kapituły postarał się Sylvester Stallone - rolą drugoplanową w filmie "Creed".

Zobacz wideo

Seriale, seriale...

To, co odróżnia jednak Złote Globy od Oscarów, to kategorie telewizyjne, a więc starcie seriali i filmów telewizyjnych, bo, jak wiadomo, w tej branży dzisiaj dzieje się równie dużo - jeśli nie więcej - co w branży kinowej.

W kategorii dramatycznej o nagrodę powalczą "Gra o tron", "Mr. Robot", "Imperium", "Narcos" i "Outlander", komediowej i musicalowej: "Dolina krzemowa", "Orange Is the New Black", "Mozart in the Jungle", "Casual", "Figurantka", "Transparent", ruszył też wyścig po statuetki miniseriali i filmów telewizyjnych - startują w nim "Fargo", "Pot i łzy", "American Crime", "American Horror Story: Hotel" i "Wolf Hall".

Nominowani aktorzy? Na liście znajdziecie m.in. Jona Hamma, Robin Wright, Ramiego Maleka, Violę Davis, Idrisa Elbę, Oscara Isaaca, Kirsten Dunst czy Christiana Slatera.

Wraca Ricky Gervais

"Trzymajcie się za globy" - zdążył już ostrzec Ricky Gervais na plakacie promującym przyszłoroczną edycję Złotych Globów.

Zgadza się, brytyjski komik wraca w roli gospodarza gali. Nie pierwszy raz w swojej karierze - Gervais prowadził rozdanie już trzy razy, czym wywoływał popłoch wśród gwiazd kina i telewizji. Jego występy było często i gęsto komentowane, a komik stwierdził, że już nigdy nie da się przekonać do prowadzenia tej imprezy, porównując ją do skoku ze spadochronem.

- Doceniasz go dopiero po fakcie, wiedząc, że przeżyłeś i rzeczywiście czułeś wtedy coś niesamowitego - opowiadał.

Słowa nie dotrzymał i znów szykuje się do skoku. Udanego? Przekonamy się 10 stycznia - na ten dzień zapowiedziane zostało wręczenie Złotych Globów, 73. w historii. Cztery dni później poznamy nominacje do Oscarów.

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć nominowanych we wszystkich kategoriach [LISTA] >>

NOMINACJE DO ZŁOTYCH GLOBÓW W NAJWAŻNIEJSZYCH KATEGORIACH:

FILM

Najlepszy film dramatyczny: "Zjawa" "Pokój" "Mad Max: Fury Road" "Carol" "Spotlight"

Najlepsza komedia lub musical: "Agentka" "Marsjanin" "Joy" "Wykolejona" "The Big Short"

Najlepszy aktor w filmie dramatycznym: Leonardo DiCaprio - "Zjawa" Michael Fassbender - "Steve Jobs" Bryan Cranston - "Trumbo" Will Smith - "Concussion" Eddie Redmayne - "Dziewczyna z portretu"

Najlepsza aktorka w filmie dramatycznym: Cate Blanchett - "Carol" Rooney Mara - "Carol" Alicia Vikander - "Dziewczyna z portretu" Saoirse Ronan - "Brooklyn" Brie Larson - "Pokój"

Najlepszy reżyser: Ridley Scott - "Marsjanin" Todd Haynes - "Carol" Alejandro González Inárritu - "Zjawa" George Miller -"Mad Max: Na drodze gniewu" Thomas McCarthy - "Spotlight"

Najlepszy scenariusz: "Nienawistna ósemka" "Pokój" "Steve Jobs" "Spotlight" "The Big Short"

TELEWIZJA

Najlepszy serial dramatyczny: "Gra o tron" "Mr. Robot" "Imperium" "Narcos" "Outlander"

Najlepszy serial komediowy lub musical: "Dolina krzemowa" "Orange Is the New Black" "Mozart in the Jungle" "Casual" "Figurantka" "Transparent"

Najlepszy miniserial lub film telewizyjny: "Fargo" "Pot i łzy" "American Crime" "American Horror Story: Hotel" "Wolf Hall"

Najlepszy aktor w serialu dramatycznym: Jon Hamm - "Mad Men" Rami Malek - "Mr. Robot" Wagner Moura - "Narcos" Liev Schreiber - "Ray Donovan" Bob Odenkirk - "Better Call Saul"

Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym: Robin Wright - "House of Cards" Viola Davis - "Sposób na morderstwo" Taraji P. Henson - "Imperium" Eva Green - "Penny Dreadful" Caitriona Balfe - "Outlander"

Więcej o: