Pan Twardowski, a raczej Pan Twardowsky, siedzi sam jak palec w stacji kosmicznej na Księżycu. Takie są konsekwencje jego paktu z diabłem. Ale ze swoim losem nie jest wcale pogodzony. Gdy zjawia się diabeł w postaci pięknej kobiety, Twardowsky prosi o trochę czasu, aby móc wrócić jeszcze na Ziemię. Orientując się, że niewiele wytarguje, ucieka diabłu. "Wie, że nie na długo. W końcu przyjdzie czas zapłacić umówioną cenę" - czytamy w opisie filmu.
Uwagę zwraca aranżacja wnętrza kosmicznej stacji. Jest nowocześnie, ale i tradycyjnie. Na podłodze widzimy "perski" dywan, który był kiedyś charakterystyczny dla wielu polskich mieszkań. W filmie przykuwa uwagę w końcu muzyka. W projekcie wykorzystano przeboje "Zegarmistrz światła" Tadeusza Woźniaka, "Dni, których nie znamy" Marka Grechuty i piosenkę "Ona tańczy dla mnie" zespołu Weekend, która rozwściecza diabła.
- Pomysł legend zrodził się z potrzeby sprawdzenia, czy w polskim kinie jest w ogóle możliwa masowa rozrywka spod znaku science fiction. Gatunek ten jest w tej chwili głównym filarem rozrywkowego kina światowego, a w polskim kinie praktycznie nie istnieje. Wybór polskich legend jako tematu był naturalny. O ile na świecie opowiadanie na nowo mitów, baśni i legend ma długą tradycję, o tyle w Polsce przykłady można liczyć na palcach jednej ręki i nie dotyczą one kina - mówił reżyser filmów Tomasz Bagiński.
"Twardowsky" to kolejna odsłona projektu "Legendy polskie", zapoczątkowanego filmem "Smok". Filmy łączy postać "cwaniaka" - ma to być jednak nie ktoś, kto kombinuje, ale po prostu jest kreatywny i sprytny.
W ramach przedsięwzięcia "Legendy polskie" został także wydany bezpłatny ebook z sześcioma opowiadaniami, inspirowanymi legendami:
"Zwyczajny Giganta" Jakuba Małeckiego, na podstawie którego powstał "Twardowsky",
"Milczenie owcy" Roberta M. Wegnera, którego ekranizacją jest film "Smok",
"Spójrz mi w oczy" Elżbiety Cherezińskiej na podstawie legendy "Bazyliszek",
"Niewidzialne" Łukasza Orbitowskiego na podstawie legendy "Żywa woda",
"Śnięci Rycerze" Rafała Kosika na podstawie legendy "O śpiących rycerzach",
"Kwiat Paproci" Radka Raka na postawie legend "Kwiat Paproci".
"Legendy polskie" to projekt, którego koncept stworzyło Allegro we współpracy z Platige Image oraz Fish Ladder. Ebook można pobrać tutaj .