"Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" biją rekordy wszech czasów box office'u! Tak, jest ich kilka

Nowe "Gwiezdne wojny" pobiły rekord przychodu z biletów w Stanach Zjednoczonych weekendu otwarcia. BoxOfficeMojo.com podaje także, że to najlepsze weekendowe otwarcie w Polsce. Jest jeszcze kilka innych rekordów.

"Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" rozbiły kasy kin w Stanach, ustanawiając nowy rekord weekendu otwarcia na rodzimym rynku z wynikiem 238 mln dol. Poprzedni najlepszy wynik należał do filmu "Jurassic World", który może poszczycić się 208 mln dol. wydanych w kasach kin w pierwsze dni od premiery.

517 mln dol. przychodu z biletów w pierwszy weekend w globalnej dystrybucji to jednak wynik niższy niż "Jurassic World", na który widzowie na całym świecie wydali 524 mln dol. Ten ostatni film zadebiutował jednak równocześnie w kinach w USA i w Chinach, które są jednym z największych rynków filmowych. Nowe "Gwiezdne wojny" będą miały tam premierę dopiero 9 stycznia. Kolejnym filmem w zestawieniu jest "Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część II" z wynikiem 483 mln dol. przychodu w weekend otwarcia.

Zobacz wideo

Najlepsze otwarcie weekendu w Polsce

BoxOfficeMojo.com podaje, że "Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy" pobiły rekordy otwarcia w Wielkiej Brytanii (4 dni), Australii, Rosji, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Austrii, Danii (5 dni), Rumunii, Węgrzech, Bułgarii, Chorwacji, Ukrainie, Islandii, Serbii, Nowej Zelandii. A także w Polsce - wciągu trzech dni wyświetlania filmu.

Drugim miejscem w wyniku otwarcia obraz J.J. Abramsa może pochwalić się we Francji, Belgii, Izraelu i Chile.

Nowe "Gwiezdne wojny" poza granicami USA najwięcej wpływu z biletów przyniosły w Wielkiej Brytanii (48,8 mln dol.), Niemczech (27,3 mln dol.), Francji (22,7 mln dol.), Australii (18,9 mln dol.) oraz Japonii (13,5 mln dol.).

W Stanach rekordy, ale nie pozostaje kilka do zgarnięcia

Ale najlepszy premierowy weekend filmu w USA to nie jest jedyny rekord pobity przez "Przebudzenie Mocy" na rodzimym rynku. Film zanotował także najlepsze piątkowe wyniki grudnia wszech czasów. Już w pierwszy dzień wyświetlania filmu jego twórcy zanotowali przychód w wysokości 120,5 mln dol., co jest lepszym rezultatem od 84 mln dol. wpływów należących do "Hobbita: Niezwykłej podróży". To także największe wpływy z kinowych kas jednego dnia w USA.

"Przebudzenie Mocy" to film, który najszybciej przyniósł przychód 100 mln dol. - w jeden dzień. Wcześniej taką sumę Amerykanie wydali na jedną produkcję w dwa dni i był to obraz Colina Trevorrowa.

Filmowi J.J. Abramsa nie udało się jednak pobić rekordów najlepszej soboty i niedzieli pod względem przychodów z biletów wszech czasów, które nadal należą do "Jurassic World". Do zgarnięcia pozostaje także rekord przychodu z całego okresu wyświetlania filmu w kinach, który należy do filmu "Avatar". Widzowie w Stanach wydali na niego 760 mln dol.

Więcej o: