Wielkimi krokami zbliża się koniec roku 2015. To najlepszy czas na wielkie podsumowania. Tym razem 10 najlepszych filmów 2015 roku wybrał prestiżowy i bardzo opiniotwórczy Amerykański Instytut Filmowy. Wśród filmów znalazły się między innymi "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy". A co oprócz tego? Oto 10 najlepszych filmów wg Amerykanów.
">>Most szpiegów<< jest jak najbardziej warty obejrzenia i sprawdzenia lub też wytyczenia sobie własnych granic wytrzymałości. Trzy rzeczy, które gwarantują udaną projekcję: Tom Hanks, Mark Rylance i zdjęcia Janusza Kamińskiego"
Przeczytaj recenzję filmu TU >>
">>Mad Max: Na drodze gniewu< to destrukcja totalna. Szalona jazda bez trzymanki. George Miller pokazał, że wciąż można przekraczać kolejne granice i wycisnąć z kina akcji jeszcze więcej".
Przeczytaj recenzję filmu TU >>
"J.J. Abrams - twórca, który podniósł wcześniej na nogi konkurencyjną serię >>Star Trek<<, zrobił najlepszą rzecz, jaką tylko mógł. Wykorzystał olbrzymie pokłady nostalgii, odpowiednio ją przyprawił i stworzył film, który spodoba się zagorzałym miłośnikom serii jak i tym, którzy z >>Gwiezdnymi wojnami<< będą mieli do czynienia po raz pierwszy".
Przeczytaj recenzję filmu TU >>
"Co tu dużo mówić, Pixar znowu to zrobił. Już oglądając sam trailer najnowszej produkcji amerykańskich speców od animacji, w ciemno można było stawiać, że będzie dobrze. Ale końcowy efekt przerósł chyba najśmielsze oczekiwania".
Przeczytaj recenzję filmu TU >>
"W >>Straight Outta Compton<< F. Gary Gray przeniósł na ekran z pozoru bardzo hermetyczną historię. Reżyserowi udało się jednak przedstawić ją w sposób uniwersalny i niezwykle emocjonujący".
Przeczytaj recenzję filmu TU >>
"Kwestie moralności, chwały, patriotyzmu, kierowania się honorem i wyższym dobrem ludzkości, zostały tu zastąpione przez prostą w wymowie opowieść o przetrwaniu w stylu robinsonowskim czy macgyverowskim. Mamy więc organizację upraw na naturalnym nawozie, rysowany na ścianie kalendarz, pomysłowe wynalazki, urzekający momentami humor ironiczny, znajdzie się też miejsce na szlagiery disco i samego Davida Bowie".
Przeczytaj recenzję filmu TU >>
Jack ma pięć lat, gdy dowiaduje się od mamy, że pokój w którym mieszka z nią od urodzenia nie jest całym światem. Wychował się tu myśląc, że po drugiej stronie ścian jest pustka. Teraz matka decyduje się powiedzieć mu prawdę i z jego pomocą podjąć walkę o wolność. Od prawie 6 lat są tu więzieni przez człowieka, który każe nazywać się Dużym Nickiem.
">>Spotlight<< Thomasa McCarthy'ego odwołuje się do gorącego tematu, badając jeden z bardziej rozrośniętych skandali pedofilskich w kościele katolickim - ten w stanie Massachusetts opisany ma łamach >>Boston Globe<< w 2003 roku. Choć śledzi się w nim proces powstania głośnego artykułu dosyć drobiazgowo, reżyser sprawnie omija rozmaite pułapki tego typu fabuł".
"Po >>Daleko od nieba<< i miniserialu >>Mildred Pierce<< Todd Haynes wraca do swojej ulubionej epoki - skąpanych w Technikolorze lat 50-tych. Jego adaptacja "Ceny soli" Patricii Highsmith to stylowy melodramat o wspaniałej obsesji, który mógłby nakręcić sam Douglas Sirk".
Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, które stały się zarzewiem ogólnoświatowego kryzysu 2007-2010. Zadziwiające, jak zaledwie kilku mężczyzn - poprzez spekulacje, malwersacje, balansowanie na granicy prawa - doprowadziło do gigantycznej zapaści gospodarczo-ekonomicznej właściwie w każdym zakątku globu. Sensacyjne kulisy wydarzeń, które wpłynęły na każdego z nas.