- Przyświeca nam myśl, aby rola Jana Nowaka nie została zapomniana i żeby młodzi ludzie zdawali sobie sprawę z tego, jakie znaczenie miało postępowanie zwykłego młodego człowieka w niezwykłych czasach - mówi Władysław Pasikowski, autor "Jacka Stronga", "Pokłosia" i "Psów", cytowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego, producenta filmu .
- Jan Nowak spotkał osobiście wszystkie najważniejsze figury z szachownicy ówczesnej gry politycznej, której stawką była nasza obecna teraźniejszość, a która mogła, wierzcie państwo lub nie, wyglądać całkiem inaczej. O wadze tych decyzji i ludziach je podejmujących będzie nasz film - dodaje reżyser.
Akcja filmu ma rozgrywać się kilkanaście dni przed wybuchem Powstania Warszawskiego, kiedy dowództwo Armii Krajowej rozważało decyzję o rozpoczęciu otwartej walki z Niemcami. Przedstawione wydarzenia mają obejmować misję Jana Nowaka-Jeziorańskiego przedostania się z okupowanej Polski do Londynu, by przekazać informacje o walkach Armii Krajowej i przekonać o potrzebie udzielenia Polsce pomocy. To wtedy słynny emisariusz przybrał imię i nazwisko "Jan Nowak".
W Londynie Nowak-Jeziorański spotkał się z premierem Winstonem Churchillem, ministrem spraw zagranicznych Anthonym Edenem, a ze strony polskiej z prezydentem Władysławem Raczkiewiczem, naczelnym wodzem Kazimierzem Sosnkowskim, premierem Stanisławem Mikołajczykiem.
Tłem przedstawionych w filmie wydarzeń będzie m.in. zamach na Adolfa Hitlera, wyjazd premiera Stanisława Mikołajczyka do Moskwy, mający doprowadzić do ugody ze Stalinem, utworzenie Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, zbliżanie się Sowietów do Warszawy.
Obraz pod roboczym tytułem "Kurier" nie jest pierwszą produkcją Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2010 roku powstał pięciominutowy film "Miasto ruin", będący rekonstrukcją widoku zburzonej po powstaniu Warszawy. A w 2014 roku do kin wszedł pełnometrażowy film "Powstanie Warszawskie" w reżyserii Jana Komasy, także reżysera fabularnego "Miasta 44" i wcześniejszej "Sali samobójców".
"Powstanie Warszawskie" w całości zostało oparte na kronikach filmowych. Archiwalne filmy zostały skomponowane tak, aby umożliwić opowiedzenie fabularnej historii Karola i Witka. Film został uhonorowany Orłami Polskimi Nagrodami Filmowymi 2015 w kategorii najlepszego dokumentu i najlepszego dźwięku. "Powstanie Warszawskie" zostało nagrodzone także zagranicą - otrzymało Golden Reel Award Motion Picture Sound Editors i nagrodę "Złotych Zębów" Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce w Chicago.
Data premiery najnowszej produkcji Muzeum Powstania Warszawskiego nie jest jeszcze znana.