Nienawistna ósemka ****

Quentin kocha kino.

Łowca nagród (Kurt Russell), słynący z dostarczania katom wyjątkowo żywych przestępców, wiezie wartościową zdobycz (Jennifer Jason Leigh) na stryczek. Załamanie pogody sprawia, że zabiera na pokład dyliżansu kolegę po fachu (Samuel L. Jackson jako Samuel L. Jackson) i mężczyznę podającego się za nowego szeryfa (Walton Goggins), z którymi ląduje w lokalu pełnym osobliwych postaci. Łowca jest pewny, że zanim śnieżyca ustanie ktoś spróbuje odbić przestępczynię lub połasić się na oferowaną za nią nagrodę. Przetrwanie w maleńkim zajeździe może okazać się arcytrudnym zadaniem.

Tarantino garściami czerpie z westernów i cytuje swoich ulubionych przedstawicieli gatunku, ale nawet znakomita muzyka Enia Morriconego pozbawiona jest charakterystycznego dla kompozytora pogwizdywania. "Nienawistna ósemka" to raczej "Wściekłe psy" na Dzikim Zachodzie, przy czym utwór mocno przypomina kryminały Agathy Christie. Piosenki dobrane są rewelacyjnie, a kadry skomponowane mistrzowsko. Perfekcyjne jest także aktorstwo. Reżyser stawia na sprawdzone konie i jak zwykle zatrudnia starych współpracowników. W Christopha Waltza wciela się tym razem Tim Roth.

"Nienawistna ósemka" niepozbawiona jest wad. Film może wydawać się przegadany, a gdy autor postanawia przerwać wkradającą się w opowieść nudę charakterystyczną, wystylizowaną przemocą grubo przesadza. Niektóre sceny są naprawdę potwornie obrzydliwe w trudny do uzasadnienia sposób. Tarantino zaczyna się też powtarzać i można wyrażać obawy czy jeszcze kiedykolwiek nas zaskoczy. Mimo wszystko, "Ósemka" to bardzo udana produkcja, która nie powinna zawieść rzeszy zagorzałych fanów twórcy.

Ocena: 4/6

Zobacz wideo

"Nienawistna ósemka", western, USA 2015, 165 min., reż. Quentin Tarantino, występują: Kurt Russell, Samuel L. Jackson, Channing Tatum, Jennifer Jason Leigh, Michael Madsen, Walton Goggins, Bruce Der, Demian Bichir, Tim Roth, James Parks, Zoe Bell

Więcej o: