Polskie akcenty na 66. FF w Berlinie. Tak, jest kilka znaczących! [BERLINALE W 5 PUNKTACH]

Już w czwartek 11 lutego rusza Berlinale 2016. W zeszłym roku świętowaliśmy Srebrnego Niedźwiedzia za film "Body/Ciało". W tym także polskich akcentów nie zabraknie. Jak i samej Małgorzaty Szumowskiej.

1. "Zjednoczone Stany Miłości" w konkursie głównym

W konkursie głównym 66. Berlinale pokazany zostanie najnowszy film Tomasza Wasilewskiego. Akcja "Zjednoczonych Stanów Miłości" rozgrywa się w okresie polskiej transformacji, na początku lat 90. Bohaterkami są cztery kobiety, które różnią się pod względem wieku, ale łączy je pragnienie zmiany swojego życia. Agata, młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną - prowincjonalną królową piękności. Iza, siostra Marzeny, jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.

Zobacz wideo

W "Zjednoczonych Stanach Miłości" zobaczymy m.in.: Julię Kijowską, Magdalenę Cielecką, Dorotę Kolak, Martę Nieradkiewicz, Tomasza Tyndyka, Andrzeja Chyrę i Łukasza Simlata.

Tomasz Wasilewski ma na swoim koncie takie filmy jak "W sypialni" (2012) i "Płynące wieżowce" (2013), który otrzymał m.in. Kryształowy Globus dla najlepszego filmu w konkursie East of the West na festiwalu w Karlowych Warach. Na możliwe powodzenie "Zjednoczonych Stanach Miłości" w Berlinie mogą wpłynąć zdjęcia Olega Mutu. To operator, który jest także autorem obrazów w filmach "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" Cristiana Mungiu, nagrodzonym Złotą Palmą w Cannes, i "We mgle" Siergieja Łoźnicy.

2. Małgorzata Szumowska obok Meryl Streep w jury

Na tegorocznym Berlinale nie zabraknie też samej Szumowskiej, której "Body/Ciało" zostało w zeszłym roku uhonorowane Srebrnym Niedźwiedziem. Polska reżyserka zasiądzie w jury, któremu w tym roku przewodzi Meryl Streep. Zdobywczyni trzech Oscarów ("Sprawa Kramerów", "Wybór Zofii", "Żelazna Dama") i ośmiu Złotych Globów poprowadzi prace jury pierwszy raz.

- Z ogromną radością i niecierpliwością czekam na objęcie obowiązków jurora. Odpowiedzialność z tym związana jest onieśmielająca, bo nigdy wcześniej nie byłam przewodniczącą niczego, ale mam nadzieję, że sprostam wysokim oczekiwaniom wyznaczonym przez szacowane jury ostatnich lat - komentowała decyzję organizatorów festiwalu Meryl Streep w październiku.

3. Z "Córek Dancingu" do "Ja, Olga Hepnarová" w Panoramie

Film z rolą Michaliny Olszańskiej, która wystąpiła ostatnio w "Córkach dancingu" jako Złota i w "Anatomii zła", otworzy sekcję Panorama Berlinale 2016. "Ja, Olga Hepnarová" w reżyserii Tomáša Weinreba i Petra Kazdy to czesko-polsko-słowacka koprodukcja. Sekcja Panorama ma zaprezentować najnowsze trendy i osiągnięcia w światowym kinie artystycznym i niezależnym.

Zobacz wideo

Film został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. 10 lipca 1973 22-letnia Olga Hepnarová wjechała wypożyczoną ciężarówką w ludzi stojących na przystanku tramwajowym na praskich Holešovicach. Kobieta w czasie procesu oświadczyła, że jej intencją było zabicie jak największej ilości ludzi. W jego wyniku Hepnarová została skazana na karę śmierci. Była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci. Na tym filmie nie koniec polskich akcentów na Berlinale 2016.

4. "Zud" Marty Minorowicz w konkursie Generation Kplus

Bohaterami "Zud" są mongolscy nomadowie, Sukhbat Batsaikhan (Sukhbat) i Batsaikhan Budee (ojciec). A "zud" to zjawisko, w efekcie którego nieprzejednane siły natury przejmują kontrolę nad życiem ludzi i zwierząt. Zdjęcia do filmu Marty Minorowicz kręcone były w Mongolii, a głównych bohaterów zagrali rdzenni mieszkańcy stepu.

Zobacz wideo

Sekcja Generation festiwalu filmowego w Berlinie kładzie nacisk na pokazywanie świeżego i krytycznego spojrzenia w kinematografii. "Zud" to fabularny debiut Minorowicz, docenionej na międzynarodowych festiwalach autorki takich dokumentów jak "Kawałek lata", "Decrescendo" i "Anioł śmierci".

5. Najgłośniejsze filmy?

O jakich filmach na tegorocznym Berlinale będzie głośno? Widzowie festiwalu będą mogli obejrzeć "Soderbergh Project", nowy film Stevena Soderbergha i "The Death and Life of John F. Donovan". Obraz jest anglojęzycznym debiutem Xaviera Dolana.

W konkursie głównym polskie "Zjednoczone Stany Miłości" będą konkurowały m.in. z "Chi-Raq" Spike'a Lee, laureata honorowego Oscara i jednego z inicjatorów bojkotu tegorocznego rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. W najważniejszej sekcji festiwalu także "Things to Come" Mii Hansen-Love, autorki "Edenu" , i "The Commune" Thomasa Vinterberga, autora "Polowania". A poza konkursem odbędą się projekcje "Hail, Caesar!" braci Coenów.

66. edycja MFF w Berlinie potrwa do 21 lutego.

Więcej o: