Berlinale 2016. Tomasz Wasilewski ze Srebrnym Nied德iedziem za scenariusz "Zjednoczonych Stan闚 Mi這軼i"!

Z 66. edycji Berlinale zwyci瘰ko wyjedzie Tomasz Wasilewski, kt鏎y otrzyma Srebrnego Nied德iedzia za scenariusz filmu "Zjednoczone Stany Mi這軼i"! To drugi tak szcz窷liwy rok dla polskiego kina. W zesz造m roku na FF w Berlinie triumfowa豉 Ma貪orzata Szumowska.

Jury Berlinale 2016, które obradowało pod przewodnictwem Meryl Streep, przyznało Złotego Niedźwiedzia Gianfranco Rosiemu za film "Fuocoammare". Srebrnego Niedźwiedzia (Wielką Nagrodę Jury) otrzymał Danis Tanovic za film "Smrt u Sarajevu". Reżyser jest znany z filmu "Ziemia niczyja", który w 2001 roku został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes. Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię otrzymała w tym roku Mia Hansen-Love za "L'avenir". Poprzedni film tej reżyserki "Eden" mogła obejrzeć w kinach w zeszłym roku polska widownia. Polak otrzymał na tegorocznym Berlinale Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz.

Tomasz Wasilewski jest reżyserem i autorem scenariusza "Zjednoczonych Stanów Miłości". Akcja nagrodzonego w Berlinie filmu rozgrywa się w okresie polskiej transformacji, na początku lat 90. Bohaterkami są cztery kobiety, które różnią się pod względem wieku, ale łączy je pragnienie zmiany swojego życia. Agata, młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną - prowincjonalną królową piękności. Iza, siostra Marzeny, jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic. W nagrodzonym w Berlinie obrazie Wasilewskiego występują Julia Kijowska, Magdalena Cielecka, Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz, Tomasza Tyndyk, Andrzeja Chyra i Łukasz Simlat.

Zobacz wideo

Tomasz Wasilewski ma na swoim koncie takie filmy jak "W sypialni" (2012) i "Płynące wieżowce" (2013), za który otrzymał m.in. Kryształowy Globus dla najlepszego filmu w konkursie East of the West na festiwalu w Karlowych Warach.

Pracom jury 66. Berlinale przewodziła Meryl Streep, zdobywczyni trzech Oscarów ("Sprawa Kramerów", "Wybór Zofii", "Żelazna Dama") i ośmiu Złotych Globów. Na decyzję o nagrodach przyznanych na tegorocznym Berlinale miała także wpływ zasiadająca w jury Małgorzata Szumowska, której film "Body/Ciało" w zeszłym roku został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem.

Nagrody 66. Festiwalu Filmowego w Berlinie: Złoty Niedźwiedź : Gianfranco Rosi, "Fuocoammare", Srebrny Niedźwiedź (Wielka Nagroda Jury) : Danis Tanovic, "Smrt u Sarajevu", Nagroda im. Alfreda Bauera : "Hele Sa Hiwagang Hapis", Najlepszy reżyser : Mia Hansen-Love, "L'avenir", Najlepsza aktorka : Trine Dyrholm, "Kollektivet", Najlepszy aktor : Majd Mastoura, "Inhebbek Hedi", Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz : Tomasz Wasilewski, "Zjednoczone Stany Miłości", Srebrny Niedźwiedź za wkład artystyczny : Mark Lee Ping-Bing za zdjęcia do "Chang Jiang Tu"

Kryształowego Niedźwiedzia przyznawanego w sekcji Generation KPlus otrzymał film "Ottaal" ("The Trap") w reżyserii Jayaraja Rajasekharana Naira, a w sekcji Generation 14Plus Kryształowego Niedźwiedzia otrzymał film "Es esmu šeit" ("Mellow Mud") w reżyserii Renarsa Vimby.

W zeszłym roku Złotego Niedźwiedzia otrzymał Jafar Panahi za film " Taxi ".

Wi璚ej o: