Brie Larson dostanie Oscara? "Zagłębiała się w mroczne rejony, ale była w stanie to kontrolować"

Zagraniczni krytycy dość zgodnie typują, że to odtwórczyni głównej roli w filmie "Pokój" Lenny'ego Abrahamsona zwycięży w wyścigu po Oscara w kategorii najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Film na ekranach polskich kin już 26 lutego.

"Pokój" ma szanse na cztery statuetki w tegorocznym rozdaniu nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej - w kategorii najlepszego filmu, najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Brie Larson), najlepszej reżyserii (Lenny Abrahamson) i najlepszego scenariusza adaptowanego (Emma Donoghue).

Które z tych nominacji mogą przynieść filmowi Lenny'ego Abrahamsona statuetkę? Indiewire.com podaje, że największe szanse na wygraną ma Brie Larson w kategorii najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Podobnie przewiduje Kristopher Tapley z "Variety" . A także Feinberg Forecast z "Hollywood Reporter" .

Wyzwanie aktorskie było podwójne

Larson w "Pokoju" wcieliła się w postać matki Jacka (Jacob Tremblay). Chłopiec ma pięć lat, gdy dowiaduje się od mamy, że pokój w którym mieszka z nią od urodzenia nie jest całym światem. Wychował się tu myśląc, że po drugiej stronie ścian jest pustka. Teraz matka decyduje się powiedzieć mu prawdę i z jego pomocą podjąć walkę o wolność.

Zobacz wideo

Matka i syn od prawie 6 lat są więzieni przez człowieka, który każe nazywać się Dużym Nickiem. Izoluje ich od świata, grożąc, że próba ucieczki zostanie ukarana śmiercią. Mama obmyśla niezwykle ryzykowny plan, którego głównym bohaterem ma być właśnie Jack. Wkrótce okaże się, że nie samo odzyskanie wolności jest największym wyzwaniem, ale konieczność odnalezienia się w niej i nauka życia na nowo.

Zobacz wideo

"Ważne było, żeby Brie i Jake nawiązali mocną więź"

"Pokój" dzieli się na dwie części, różniące się pod względem wymowy, nastroju i wyzwań aktorskich. Właśnie z zadaniem przedstawienia głównej bohaterki mierzącej się z koniecznością zapewnienia synowi namiastki domu w jednopokojowym więzieniu i jej problemów z odnalezieniem się w świecie na zewnątrz musiała poradzić sobie Larson. I zrobiła to świetnie!

- Bardzo ważne było, żeby Brie i Jake nawiązali mocną więź, ale nie mogliśmy im tego narzucić, mogliśmy jedynie trochę pomóc. Kończyliśmy zdjęcia wcześniej, żeby mogli spędzać ze sobą czas, grać w różne gry, wygłupiać się, tworzyć ciekawe rzeczy, które później stawały się częścią filmowego świata - mówi reżyser filmu.

- Brie jest ciepłą i szczodrą osobą. Była w stanie sprawić, że Jake czuł się komfortowo. Wywiązała się między nimi prawdziwa więź. Brie była również dla mnie dużym wsparciem. Niesamowita dziewczyna. Miała do zagrania wiele emocjonalnych scen, w których zagłębiała się w dość mroczne rejony, ale była w stanie w pełni to kontrolować - podkreśla Abrahamson.

- Pomiędzy ujęciami podszeptywała Jake'owi, żeby odgarnął włosy z oczu, po czym spoglądała na mnie, kamera szła w ruch, a ona była już w roli. To strasznie trudna sztuka - dodaje.

Zobacz wideo

Jacob Tremblay skradł show w Toronto

W "Pokoju" uznanie budzi także wiarygodna rola młodziutkiego Jacoba Tremblaya. 8-latek przykuł uwagę krytyki już podczas Festiwalu Filmowego w Toronto . Rola Jacka przyniosła chłopcu bardzo dobre oceny recenzentów. Z jakimi wyzwaniami wiązała się praca na planie filmowym z tak młodziutkim aktorem?

Ekipa starała się go chronić przed niektórymi, bardziej drastycznymi aspektami historii. - Jake rozumiał jednak to, co wydaje się być oczywiste z perspektywy dziecka: co byś zrobił, gdyby pewnego dnia, ktoś cię porwał i zamknął w jakimś pomieszczeniu, a potem trzymał tam przez wiele lat? Jake wyobrażał sobie, co by czuł, gdyby zobaczył pierwsze w życiu auto. Czy by się przestraszył? Jak by odebrał takie dźwięki? - opowiada o pracy na planie reżyser.

"Pokój" wchodzi na ekrany polskich kin 26 lutego. A już w nocy z niedzieli na poniedziałek dowiemy się, kto w tym roku zdobędzie statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Książka, na podstawie której powstał film, jest dostępna w Publio.pl. Sprawdź >>

źródło: Okazje.info

Która produkcja dostanie Oscara dla najlepszego filmu?
Więcej o: