Węże 2016. Najgorszy film? "Ostatni klaps" z największą liczbą nominacji

Nie tylko Oscary, Orły i Niedźwiedzie przyznawane są w przestrzeni filmowej. Po roku ciężkiej pracy nominacje ogłosiła Akademia Węży. To już 5. edycja Nagród Węży, które wskazują na filmowe potknięcia w polskim kinie.

W minionym roku wyróżniły się w ten sposób najbardziej: "Hiszpanka", "Ostatni klaps", "Piąte. Nie odchodź!" oraz "Wkręceni 2". Ogłoszenie laureatów odbędzie się tradycyjnie 1 kwietnia, w dniu święta humoru i satyry. Czy wszyscy będą się dobrze bawić?

Akademia Węży liczy dziś około 150 osób, zajmujących się działalnością kulturalną w naszym kraju, dziennikarzy, twórców, animatorów kultury. Zgodnie z założeniami pomysłodawców, Węże w humorystyczny sposób mają zachęcać do dyskusji o jakości polskiego kina i zwrócić uwagę na niebezpieczne trendy, które nie służą rozwojowi i pomyślności polskiej kinematografii. Nabór do Akademii Węży trwa cały rok, a chętni mogą pisać w tej sprawie na adres nagrodyweze(et)gmail.com.

"Ostatni klaps" na prowadzeniu

Akademia Węży przyznaje nagrody w 13 kategoriach. Najwięcej nominacji otrzymał w tym roku film "Ostatni klaps" w reżyserii Gerwazego Reguły, ze scenariuszem i główną rolą Mariusza Pujszo. Film zdobył 11 nominacji, w tym kilka podwójnych. Po 9 nominacji otrzymały "Piąte. Nie odchodź!" Katarzyny Jungowskiej i "Wkręceni 2" Piotra Wereśniaka, a w 6 kategoriach rywalizowała będzie "Hiszpanka" Łukasza Barczyka. Te cztery produkcje zmierzą się o tytuł najgorszego filmu 2015 roku.

Zobacz wideo

Są i niepotrzebne role w wykonaniu znakomitości polskiego kina

Nagrody Węże to m.in. tytuły najgorszego aktora, aktorki i duetu na ekranie. Akademia docenia też nieudane prace reżyserskie i scenariusze, niepotrzebne role w wykonaniu znakomitości polskiego kina, chybione filmy o ważnej tematyce, żenujące sceny w polskim kinie, złe plakaty i koszmarne teledyski.

- Akademia Węży zdecydowała się na niewielkie zmiany w swoich nagrodach. W naszej opinii stan polskiego kina w ostatnim roku wyraźnie wzrósł, zdecydowaliśmy się więc obniżyć średnią ilość nominowanych kandydatów w poszczególnych kategoriach - mówi Kamil Śmiałkowski, współtwórca Nagród Węże.

Ogłoszenie laureatów Nagród Węży odbędzie się 1 kwietnia w Warszawie, acz najprawdopodobniej w skromniejszej niż w poprzednich latach oprawie. Organizatorzy wydarzenia zabiegają o zorganizowanie na tę okoliczność tradycyjnej humorystycznej gali, ale próby pozyskania sponsorów na razie się nie powiodły i coroczna ceremonia stoi pod znakiem zapytania. Osoby, firmy i instytucje, którym bliska jest idea Węży zapraszani są do współpracy. Kontakt z Akademią Węży to nagrodyweze(et)gmail.com.

Lista nominowanych do Węży 2016

Wielki wąż - najgorszy film roku : "Hiszpanka" - za artystyczny bełkot i spektakularnie zmarnowany jeden z największych budżetów w historii polskiego kina, "Ostatni klaps" - za radosną pasję kina, za którą nie nadążają umiejętności, "Piąte. Nie odchodź!", Za rzadką, nawet w złym polskim kinie intensywność kiczu, "Wkręceni 2" - za wzorcowe wytworzenie produktu filmopodobnego,

Najgorsza reżyseria : Łukasz Barczyk - "Hiszpanka", Gerwazy Reguła - "Ostatni klaps", Katarzyna Jungowska - "Piąte. Nie odchodź!"

Najgorszy scenariusz: Mariusz Pujszo - "Ostatni klaps", Eric Stępniewski, Wojciech Lepianka - "Piąte. Nie odchodź!", Piotr Wereśniak - "Wkręceni 2"

Żenujący film na ważny temat : "Chemia" "Hiszpanka" "Piąte. Nie odchodź!" "Pilecki" "Żyć nie umierać"

Najgorsza rola męska : Daniel Olbrychski - "Piąte. Nie odchodź!", Mariusz Pujszo - "Ostatni klaps", Marek Włodarczyk - "Ostatni klaps"

Najgorsza rola żeńska Maja Frykowska - "Ostatni klaps", Barbara Kurdej-Szatan - "Wkręceni 2", Michalina Olszańska - "Piąte. Nie odchodź!", Marta Żmuda-Trzebiatowska - "Wkręceni 2"

Występ poniżej talentu : Jakub Gierszał - "Hiszpanka", Daniel Olbrychski - "Piąte. Nie odchodź!", Grażyna Szapołowska - "Piąte. Nie odchodź!"

Najgorszy duet na ekranie: Jan Frycz i mucha - "Hiszpanka", Maja Frykowska i Mariusz Pujszo - "Ostatni klaps", Anna Mucha i Mariusz Pudzianowski - "Sąsiady", Antoni Królikowski i Paweł Domagała - "Wkręceni 2"

Najbardziej żenująca scena : Rozpaczający Tomasz Schuchardt na grobie - "Chemia", Gwałt maruderów - "Ostatni klaps", Seks grupowy - "Ostatni klaps", Szczekająca Marta Żmuda Trzebiatowska - "Wkręceni 2"

Efekt specjalnej troski: Samoschnące garnitury i samoczyszcząca się suknia ślubna - "Demon", Tatuaże gangsterów - "Git", Samochód w slow motion - "Król życia", Odrzucony anioł stróż - "Piąte. Nie odchodź!"

Najgorszy teledysk okołofilmowy : Akcent / Zenon Martyniuk & Diego - "Ostatni klaps",

 

, Natalia Pujszo "Si differents" - "Ostatni klaps"

 

Feel "Lepiej być podobnym do nikogo" - "Wkręceni 2"

 

, Łukasz Zagrobelny "Tylko z Tobą Chcę Być Sobą" - "Wkręceni 2"

 

Najgorszy plakat: "Hiszpanka", "Klub włóczykijów", "Wkręceni 2"

Najgorszy przekład tytułu zaranicznego :"Ricki and the Flash" - "Nigdy nie jest za późno", "Walk of Shame" - "Dzień z życia blondynki", "Still Alice" - "Motyl. Still Alice".

Więcej o: