Kulesza: Zdziwiłam się, jak strasznie wyglądam. I pomyślałam, że jestem odważną aktorką

Habity? - Było coś w tym jednoczącego - mówi Agata Kulesza o pracy na planie filmu "Niewinne". Ale strój już nie bardzo podobał się Joannie Kulig. - Kończyły się próby natychmiast ściągałam wszystko. Mnie to ogranicza, dusi - mówi.

- Gram matkę przełożoną i zagrałam tę rolę bez żadnego make-upu z szarym cieniem, który robił te moje zmarszczki większymi. Jak zobaczyłam potem fotosy, to się zdziwiłam - śmieje się Agata Kulesza, opowiadając o pracy na planie filmu "Niewinne" reżyserowanym przez Anne Fontaine. - Zdziwiłam się, jak strasznie wyglądam. I pomyślałam sobie, że jestem odważną aktorką - dodaje.

Zobacz wideo

Habit? "Nie widać biustu, ramion, obojczyka, nóg talii"

- Kiedy przebierałyśmy się w habity, welony, to było coś w tym jednoczącego - mówi Kulesza. - Bardzo lubiłam ten kostium. Nie ma żadnej emanacji kobiecością. Nie widać biustu, ramion, obojczyka, nóg, talii. Tego, czy jest, czy jej nie ma. On dawał człowieka poza ciałem - podkreśla.

Ale strój już nie bardzo podobał się Joannie Kulig, którą także będziemy mogli zobaczyć w filmie. - Kończyły się próby natychmiast ściągałam wszystko. Mnie to ogranicza, dusi - mówi Kulig. A Agata Buzek? - Cały czas siedziała w habicie i czuła się w nim świetnie. Bardzo jej było wygodnie - mówi Anna Próczniak, występująca w "Niewinnych".

Siostry ofiarami zbiorowego gwałtu

"Niewinne" zostały zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Tuż po drugiej wojnie światowej francuski Czerwony Krzyż prowadzi akcję repatriacji i gromadzi swoich obywateli w szpitalu. Wśród lekarzy jest młodziutka Matylda Beaulieu (Lou de Laâge). W szpitalu zjawia się siostra z oddalonego o kilka kilometrów klasztoru i błaga o pomoc dla umierającej kobiety. Problemem jest... poród jednej z zakonnic.

Okazuje się, że siostry padły ofiarą zbiorowego gwałtu dokonanego przez czerwonoarmistów. Matylda chce sprowadzić pomoc, lecz Matka Przełożona (Agata Kulesza) chce za wszelką cenę ukryć tajemnicę, żeby uniknąć skandalu. Witana przez zakonnice z nieufnością, Matylda wkracza w nieznany sobie świat i zaprzyjaźnia się z siostrą Marią (Agata Buzek). Razem odkryją prawdę, ukrytą za murami klasztoru.

"Niewinne" miały swoją światową premierę w ramach Sundance FF - największego corocznego festiwalu filmów niezależnych w USA. Pokaz zakończył się owacją na stojąco. A obraz, w całości zrealizowany w Polsce, spotkał się także z pozytywnymi ocenami krytyków. Film Fontaine znalazł się m.in. w zestawieniu przygotowanym przez "Vogue Magazine" 10 filmów na Sundance, na które warto zwrócić uwagę.

Polscy widzowie będą mogli ocenić film już 11 marca, kiedy obraz wchodzi na ekrany kin.

Więcej o: