Londyn w ogniu ****

Polowanie na prezydenta

Jeśli po "Szklanej Pułapce w Białym Domu", czyli "Olimpie w ogniu", myśleliście, że prezydent USA (Aaron Eckhart) nie może wpaść w większe tarapaty, a jego najwierniejszy ochroniarz, Mike Banning (Gerard Butler), nie może ratować go z potworniejszego piekła, to patrzcie! Zmarł premier Wielkiej Brytanii. Głowy państw z całego świata ściągają na pogrzeb, jak nakazuje dyplomatyczny protokół. Czy może być lepsza okazja do przeprowadzenie zamachu tysiąclecia? Aż żal nie skorzystać!

Niestety, zajęty realizacją "Bez litości" i prawdopodobnie lekkim konfliktem z producentami Antoine Fuqua nie wrócił, by nakręcić kontynuację. Szkoda, bo choć Babak Najafi wykonał kawał solidnej roboty, to - podobnie jak w przypadku jego poprzedniego sequela, kiedy przejął od Daniela Espinosy stery nad drugą częścią "Szybkiego cashu" - nie dorównał bardziej utalentowanemu koledze po fachu.

Absolutna rozwałka, jaką urządzają na początku terroryści, mimo - podobnie jak w "jedynce" - kiepskich efektów specjalnych i niewielkiego stopnia prawdopodobieństwa - wywołuje wielkie emocje. Gdy nowy John McClane rusza do boju, znowu wykańcza złe hordy brutalnie, efektownie i z uśmiechem na twarzy, czyli tak jak się to robiło w najlepszych latach kina akcji. Niestety, w trzecim akcie - zgodnie z najnowszymi standardami - widać już dużo mniej, ekran robi się coraz ciemniejszy, jatka chaotyczniejsza, a widz bardziej znużony.


Na drugim planie ponownie asystują takie gwiazdy jak Morgan Freeman czy Angela Bassett, które do udziału w projekcie skusiła pewnie tylko wypłata, ale zdarzały się im dużo gorsze wybory. Miałem nadzieję, że seria okaże się "Szklaną pułapką" dzisiejszych czasów, ale druga część nie dowodzi ostatecznie, czy "...w ogniu" pójdzie w stronę "Szklanych pułapek 1-3", czy "4-5". Jeśli zachwycił was "Olimp...", powinniście wybrać się na "Londyn...", mając jednak na uwadze, że pierwsza część otarła się przy ocenie końcowej o "piątkę", a ta ociera się o "tróję".

Ocena: 4/6

"Londyn w ogniu", akcja, USA, Wielka Brytania, Bułgaria 2016, reż. Babak Najafi, występują: Gerard Butler, Aaron Eckhart, Morgan Freeman, Alon Aboutboul, Angela Bassett, Melissa Leo.

Więcej o: