"27 aktorek na jednym planie filmowym? Trochę się tego obawiałyśmy". Kulesza i Kulig o "Niewinnych"

– Podczas castingu wymyślano nam różne aktorskie zadania. (...) Anne Fontaine wprowadziła mnie w dziwny stan – wybuchłam płaczem, okropnie się przejęłam tym, co miałam odegrać – wspomina pracę nad filmem „Niewinne” Joanna Kulig. – Reżyserka zachęcała nas do odważnych decyzji i zachęcała do aktorskich poszukiwań – dodaje Agata Kulesza.

- Byłam pod ogromnym wrażeniem kunsztu polskich aktorek, sposobu ich gry, który jest niezwykle intensywny i autentyczny – mówi o pracy z Polkami Anne Fontaine. Reżyserka "Niewinnych" zaprezentowała autorskie podejście już na etapie castingu. Aktorki miały przyjść na zdjęcia próbne bez makijażu, w skromnych strojach.

"Habity nas zjednoczyły"

– Wydarzyło się coś dziwnego – habity, dla nas rodzaj uniformu, zupełnie zmieniły postrzeganie naszych bohaterek. Byłyśmy wszystkie jednakowo ubrane, ale jednocześnie każda z nas była inna. Okazało się, że nasza grupa jest niezwykle różnorodna. To niezwykłe, jak ogromna siłę miała każda z nas, jak mocno wybijały się nasze osobowości mimo jednakowego stroju – mówi Agata Kulesza.

"Niewinne" Anne Fontaine ("Coco Chanel", "Idealne matki") to oparta na prawdziwej historii opowieść o kobiecej solidarności i o oswajaniu traumy. Tuż po drugiej wojnie światowej młoda francuska lekarka Mathilde (Lou de Laâge) pracująca w Czerwonym Krzyżu odkrywa brutalną prawdę o ofiarach zbiorowego gwałtu dokonanego przez czerwonoarmistów, którego ofiarą padły zakonnice z okolicznego klasztoru. Mathilda chce sprowadzić pomoc, lecz stanowcza Matka Przełożona (Agata Kulesza) chce za wszelką cenę ukryć tajemnicę, żeby uniknąć skandalu.

Ciepłe przyjęcie "Niewinnych" na Sundance

Francusko-polska produkcja została zrealizowana w całości w Polsce z udziałem polskich aktorek m.in. Agaty Kuleszy, Agaty Buzek, Joanny Kulig, Anny Próchniak, Katarzyny Dąbrowskiej, Heleny Sujeckiej oraz wschodzącej gwiazdy francuskiego kina Lou de Laâge, wyróżnionej podczas festiwalu Berlinale nagrodą Shooting Stars, przyznawaną 10. najzdolniejszym europejskim aktorom młodego pokolenia.

Światowa premiera "Niewinnych" odbyła się na festiwalu Sundance w USA. Film został uznany przez magazyn "Variety" za jeden z najlepszych tytułów tegorocznej edycji, a także znalazł się w rankingu 10. najważniejszych produkcji festiwalu według "Vogue Magazine". Zagraniczni krytycy chwalili "hipnotyzującą rolę Agaty Buzek"(hollywoodreporter.com) i "fenomenalną kreację Agaty Kuleszy" (screendaily.com) oraz "doskonały scenariusz" (thefilmstage.com), "olśniewające piękno" i "malarskość kadrów, z których każdy mógłby być obrazem" (christianitytoday.com). Jak film zostanie przyjęty w Polsce? Przekonamy się już 11 marca, kiedy "Niewinne" wejdą do kin.

 

Więcej o: