Zdjęcie ***

Małe sztuczki

Adam przypadkowo natrafia na stare zdjęcie swojej matki, będącej w zaawansowanej ciąży. W brzuchu z pewnością ukrywa się dzisiejszy nastolatek, ale kim jest nieznajomy mężczyzna towarzyszący kobiecie? Czyżby był biologicznym ojcem chłopaka? Adam wyjeżdża na wakacje do babci, by po kryjomu przeprowadzić śledztwo.

Intryga zawiązana zostaje niezdarnie. Niektóre elementy skromnego debiutu fabularnego Macieja Adamka również razić mogą sztucznością. Wątek wakacyjnej miłości protagonisty jest bardzo naciągany, motyw fotografowania wszystkiego wyświechtany. Sytuację ratują jednak naturalnie wcielający się w głównego bohatera Maciej Łagodziński, którego ogląda się bardzo przyjemnie oraz Stanisława Celińska, Andrzej Chyra, Karolina Gorczyca i Antoni Pawlicki na drugim planie. I coś jeszcze.

Jakiś czas temu pisałem o poruszającym filmie niezależnym "Blue Highway". Mimo wad, "Zdjęciu" dużo bliżej do tego małego filmu z USA, niż nieudanie naśladujących podobną konwencję rodzimych produkcji w rodzaju "Małych stłuczek" czy "Heavy Mental". Być może to zasługa wieloletniego doświadczenia autora jako twórcy filmów dokumentalnych, ale przez "Zdjęcie" przeziera jakaś prawdziwość, nieuchwytna, urokliwa tęsknota i magia. Małe, ale "Sztuczki".

Ocena: 3/6

"Zdjęcie", dramat obyczajowy, Niemcy, Polska, Węgry 2012, 80 min., Maciej Adamek, występują: Maciej Łagodziński, Karolina Gorczyca, Antoni Pawlicki, Stanisława Celińska, Andrzej Chyra, Aleksandra Konieczna, Beata Kawka, Marek Litewka

Więcej o: