Wstrząs

Człowiek, który wstrząsnął światem sportu

W 2009 r. w magazynie "GQ" pojawił się obszerny tekst o doktorze Bennecie Omalu, który przypadkowo odkrył zupełnie nową chorobę, dotykającą zawodowych sportowców - zwłaszcza regularnie zderzających się ze sobą na boisku futbolistów amerykańskich. Lekarz desperacko próbował ujawnić wyniki badań, by ratować zawodników przed śmiertelnym niebezpieczeństwem, ale na jego drodze stanęła potężna, nie zawsze grająca czysto machina - zawodowa liga NFL.

Biograficzny dramat sportowy Petera Landesmana ("Parkland", "Wyrok za prawdę") to próba przeniesienia tej historii na wielki ekran. Za wcielenie się w głównego bohatera Will Smith został nominowany do wielu nagród (ale dostał zaledwie parę). Na drugim planie pojawiają się m.in. Alec Baldwin, Albert Brooks i Gugu Mbatha-Raw.

Ze zrozumiałych względów, "Wstrząs" zrobi największe wrażenie na Amerykanach, ale coraz częściej mówi się o tym, że prowadzące po latach do potwornych spustoszeń mikrourazy mózgu występują m.in. także u piłkarzy nożnych. Będąc fanem filmów sportowych żałuję, ale "Wstrząs" wchodzi do polskich kin bez pokazu prasowego.

"Wstrząs", dramat, sportowy, Australia, USA, Wielka Brytania 2016, 123 min., reż. Peter Landesman, występują: Will Smith, Alec Baldwin, Albert Brooks, Gugu Mbatha-Raw, David Morse, Arliss Howard, Mike O'Malley, Eddie Marsan

Więcej o: