W ostatnich latach trzymaliśmy kciuki za karierę Joanny Kulig, która oczarowała publiczność w "Sponsoringu" czy "Kobiecie z piątej dzielnicy", Daniela Olbrychskiego, partnerującego na ekranie samej Angelinie Jolie w "Salt" czy Agnieszki Grochowskiej występującej w "Systemie". W ten weekend odbyła się premiera "Niewinnych" francuskiej reżyserki Anne Fontaine, w których w rolach głównych zobaczymy całą plejadę polskich aktorek na czele z Agatą Kuleszą i Agatą Buzek. Teraz do grona aktorów rozwijających europejską karierę dołączył Maciej Stuhr. Czeski "Czerwony kryminał" to ekranizacja bestsellerowej powieści Dominika Dána.
Czeskie kino kryminalne z polskimi akcentami
Akcja "Czerwonego kapitana" jest osadzona na początku lat 90., w momencie rozpadania się Czechosłowacji. Na placu budowy zostaje odnaleziony szkielet noszący ślady tortur. Richard Krauz (w tej roli Maciej Stuhr), ambitny młody porucznik wydziału zabójstw, zaintrygowany tym makabrycznym znaleziskiem, za wszelką cenę stara się rozwiązać zagadkę, do której kluczem jest czaszka z wbitym w nią gwoździem. Podążając za dowodami i poszlakami Krauz odkrywa kolejne elementy układanki powiązań byłej czechosłowackiej SB z nową policją i niektórymi dostojnikami Kościoła.
Postać, w którą wciela się Stuhr, jest w Czechach i na Słowacji uznawana wręcz za kultową. Film jest opisywany jako rasowy kryminał czerpiący z konwencji amerykańskiego kina sensacyjnego. Reżyser Michal Kollár podkreśla ponadto, że inspirował się także m.in. filmami Władysława Pasikowskiego.
Na ekranie Stuhrowi partnerują m.in. Old ich Kaiser, Marián Geišberg oraz Martin Finger. Autorem zdjęć jest Kacper Fertacz ("Ostatnia rodzina", "Hardkor Disko", "Deep Love"). Film jest międzynarodową koprodukcją firm ze Słowacji, Czech i Polski. Zdjęcia do filmu były realizowane w Bratysławie, Pradze i Krakowie.
Czeska i słowacka premiera "Czerwonego kapitana" odbyła się 10 marca 2016 roku. Do polskich kin film trafi latem 2016.
Zobacz też: felietony Macieja Stuhra "W krzywym zwierciadle" >>