Ca造 ten cukier ****

ㄊ瞠czka cukru pomaga prze趾n望

Damon Gameau od dawna nie je przetworzonej żywności. Jego dieta składa się przede wszystkim z warzyw, owoców i mięsa. W efekcie całkiem popularny w Australii aktor jest zdrów jak ryba. Filmowiec postanowił jednak przeprowadzić eksperyment ostateczny: przez cztery miesiące będzie przyjmował codziennie 40 łyżeczek cukru (tyle wynosi średnia dawka dla jego rodaków!). Co więcej, nie będzie spożywał ich w słodyczach, ale tak jak robi to - często nieświadomie - każdy człowiek: w postaci teoretycznie zdrowych płatków, soków czy sosów. Jak bardzo Gameau podupadnie w tym czasie na zdrowiu?

Podobnych filmów pojawiło się w ostatnich latach mnóstwo, ale o żadnym nie było równie głośno, co o "Super Size Me". 12 lat temu Morgan Spurlock postanowił stołować się wyłącznie w McDonald's, doprowadzając swój organizm do wyniszczenia i znacznie przybierając na wadze. To głupi pomysł, który w oczywisty sposób musiał wywołać negatywne konsekwencje - narzucenie sobie podobnego reżimu żywieniowego zaszkodziłoby mu również, gdyby jadł wyłącznie tuńczyka albo topinambur - ale poświęcenie autora mogło uratować wiele osób, a jego film oglądało się bardzo dobrze.

Gameau argumentuje mniej sprawnie - rzekome naukowe fakty w "Całym tym cukrze" są możliwe do zakwestionowania a filmowi eksperci nie do końca godni zaufania - ale nie ulega wątpliwości, że morał i ogólny tok myślenia są bardzo słuszne. Jako że twórca na własnej skórze przekonał się o skuteczności słodzenia, jego produkcja jest dynamicznie zmontowana, zilustrowana przyciągającymi uwagę animacjami i solidnie przyprawiona dowcipem oraz szczyptą gościnnych występów gwiazd (m.in. Hugh Jackman i Stephen Fry). Dzięki temu, "Cały ten cukier" wchodzi z łatwością. Wypada mieć nadzieję, że coś z niego w naszych głowach pozostanie.

Ocena: 4/6

"Cały ten cukier", dokumentalny, Australia 2014, 90 min., reż. Damon Gameau