Dama w vanie **

Mała Wielka Brytania

15 lat - tyle czasu staruszka przedstawiająca się jako Mary Shepherd (Maggie Smith) spędziła na podjeździe dramatopisarza Alana Bennetta (Alex Jennings, „Miłość i śmierć w Wenecji”). Bezdomna przestawiała swojego rozpadającego się vana spod jednego domu pod drugi, dopóki nie znalazła trwałego "tymczasowego" schronienia na posesji człowieka zbyt uprzejmego, by ją pogonić. Chociaż, tak naprawdę, oboje bardzo siebie potrzebowali...

17 lat temu - to wtedy Smith po raz pierwszy zagrała główną bohaterkę tragikomedii Benetta na deskach teatru. Od tego czasu zdążyła jeszcze wystąpić w inspirowanym tą historią słuchowisku radiowym, a teraz bierze udział w kinowej adaptacji sztuki. Chociaż aktorstwo Smith to bezapelacyjnie największa zaleta produkcji, oglądanie aktorki może sprawiać niejaki dyskomfort – chciałoby się, żeby 81-letnia mistrzyni w swoim (prawdopodobnie) ostatnim filmie była raczej obrzucana należnymi jej naręczami kwiatów, zamiast nurzana w niemal wyczuwalnym z ekranu smrodzie.

19 - tylu członków obsady „Męskiej historii”, poprzedniego filmu Nicholasa Hytnera, chociaż przemyka tutaj przez ekran. To dobry komentarz do „Damy w vanie” – filmu, od którego aż bije (błędne) przekonanie o własnym sprycie i wielkości. Można się tylko domyślać, co próbują przekazać widzom twórcy – że powinniśmy się przejmować pokrzywdzonymi przez los i otworzyć na innych ludzi – ale oglądając film można odnieść zupełnie inne wrażenie.

„Dama w vanie” jest zbyt lekka jak na swoje poważne przesłanie, a opowiada o zbyt poważnych sprawach, by chować się za maską (mało zabawnej) komedii. Postać Bennetta nie zdradza żadnych sekretów pisarskiej kuchni. Jedna anegdotka rzucona przez Stephena Kinga przy śniadaniu byłaby więcej warta od jego „złotych” myśli. Co najgorsze, oglądając film, oczywiste wydaje się, że bohater męczył się z bezdomną przez półtorej dekady tylko dlatego, że nie potrafił powiedzieć jej, co o niej myśli. Chodząca kwintesencja angielskości. To tak jak „Dama w vanie”. A co za dużo, to niezdrowo.

Ocena: 2/6

"Dama w vanie", dramat, biograficzny, Wielka Brytania 2015, 104 min., reż. Nicholas Hytner, występują: Maggie Smith, Alex Jennings, Jim Broadbent, Frances de la Tour, Roger Allam, Deborah Findlay, Gwen Taylor, Pandora Colin