Bracia ***

Rodzinna opowieść

Bracia Mieczysław i Alfons Kułakowscy przed laty uciekli z Syberii do Kazachstanu, by na jesieni życia wrócić na ziemie polskie. Mieczysław to wzór umysłu ścisłego, Alfons jest bardziej bujającym w obłokach humanistą (i uznanym malarzem). Kamera, podglądając ich codzienne życie, przedstawia poruszający przykład rodzinnej więzi.

Na co dzień reżyser Wojciech Staroń jest przede wszystkim autorem zdjęć. Gdy dokument realizuje operator odpowiedzialny za takie filmy jak "Papusza" czy "Plac Zbawiciela", można być pewnym, że od strony wizualnej wszystko zagra bez zarzutu. Wydaje się, że autor nie ingeruje też za bardzo w samą opowieść, po prostu pozwalając życiu płynąć i towarzysząc swoim bohaterom przez bardzo długi czas, jedynie uwieczniając ich losy. To sprawia, że cicha, pozbawiona niezwykłych rewelacji opowieść, może momentami nudzić.

Tytułowi bracia stanowią klasyczny przykład wyłącznie zacieśniającej się z kolejnymi przeciwnościami, budowanej przez lata więzi. Nie zawsze się ze sobą zgadzają i często mają siebie dość, ale trwają przy sobie, zapewne również dlatego, że są rodziną. Starość sprawia, że z wielu przyczyn jest im trudniej - zaczynają podupadać na zdrowiu, czasami nie dogadują się, bo nie są już w stanie jasno przekazać jakiejś myśli - ale w krzepiący sposób trwają przy sobie i są dla siebie oparciem. Nie jest to pewnie jedyny przykład takiej budującej relacji, jaki w życiu widzieliście, musicie więc być gotowi na to, że nie będzie to seans wielkich odkryć, ale spokojnego potwierdzania uniwersalnych prawd.

Ocena: 3/6

"Bracia", dokumentalny, Polska 2015, 70 min, reż. Wojciech Staroń występują: Alfons Kułakowski, Mieczysław Kułakowski