Łowca i Królowa Lodu ***

I jeszcze parę innych osób

Przed wydarzeniami z "Królewny Śnieżki i Łowcy", młodsza siostra Ravenny (Charlize Theron), Freya (Emily Blunt), została boleśnie zdradzona i wzorem złej królowej przeszła na ciemną stronę mocy. Zaczęła wychowywać sobie armię, podbijającą dla niej kolejne ziemie. Na czele wojsk stali tytułowy Łowca (Chris Hemsworth) i perfekcyjna łuczniczka, Sara (Jessica Chastain). Między wojakami narodziło się silne uczucie, a miłość to jedyna rzecz, na którą Królowa Lodu nie zamierzała pozwalać...

...i mniej więcej tyle w prequelu. Po jakimś czasie, akcja przenosi się do czasów po "Królewnie Śnieżce..." i opowiada historię zaginionego Lustereczka, w którym drzemie potężna, złowroga moc. Jeśli Łowca w porę go nie odnajdzie, świat mogą spotkać potworne konsekwencje. Ale może jednak i nie o to w tym filmie chodzi?

"Łowca..." desperacko próbuje o czymś opowiedzieć, wyzbywając się przy tym Śnieżki (odtwórczyni jej roli Kristen Stewart i reżyser "Królewny..." Rupert Sanders zostali odsunięci od projektu po głośnym romansie, w jaki wdali się na planie poprzedniej części) co powoduje szereg fabularnych komplikacji. Najlepiej w ogóle zapomnieć o filmie z 2012 r., bo część faktów nie ma prawa się z nim zgodzić. Mimo wszystko, wciąż mutująca historia pozbawiona jest tylu dziur logicznych, o ile można by ją podejrzewać.

Jeśli nie dla konwencjonalnej, przeciętnej opowieści i z pewnością nie dla ogromnego szwadronu średniej jakości efektów specjalnych - jakim cudem CGI w większości filmów wygląda ostatnio jak gdyby technologia cofnęła się w czasie o kilkanaście lat? - to po co w ogóle zawracać sobie głowę? Dla aktorów! Obsada zdaje sobie sprawę, z jakiego rodzaju produkcją ma do czynienia (i pewnie występuje tu z racji kontraktowych zobowiązań lub nagłego pragnienia nabycia nowego jachtu) i daje z siebie wszystko. Theron podkręca pociągająca zołzowatość Ravenny do maksimum, Blunt wydobywa ze swej bohaterki sto procent wrażliwości i stara się grać jak najuczciwiej, Hemsworth mógłby roztopić jej zimne serduszko swym uśmiechem i męskością, a Chastain robi z siebie heroinę z prawdziwego zdarzenia. Jeśli jesteście fanami tych aktorów, możecie zaryzykować. MOŻNA.

Ocena: 3/6

Zobacz wideo

"Łowca i Królowa Lodu", fantasy, USA 2016, 114 min, reż. Cedric Nicolas-Troyan, występują: Chris Hemsworth, Charlize Theron, Emily Blunt, Jessica Chastain, Sam Claflin

Więcej o: