"Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?". Ten reportaż wstrząsnął Polską. Teraz powstanie film

Borys Lankosz wyreżyseruje film, którego inspiracją stał się głośny reportaż Justyny Kopińskiej "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?". Dziennikarka będzie także autorką scenariusza.

To może być jeden z najmocniejszych filmów ostatnich lat. O tym, że taki projekt będzie realizowany, Kopińska powiadomiła na swoim profilu na Facebooku.

"Powstanie film na podstawie mojego reportażu "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?". Zaczęłam pracę nad scenariuszem, reżyserem jest Borys Lankosz. To twórca jednego z moich ulubionych polskich filmów - Rewers. Ostatnio reżyserował Ziarno Prawdy na podstawie książki Zygmunta Miłoszewskiego. Podczas gali "europejskiego Pulitzera" naczelni gazet powtarzali, że Europa czeka na ważne filmy o instytucjach zamkniętych. Mnie i Borysowi zależy, aby spojrzeć w twarz zła i przez ten film opowiedzieć jak zło wygląda współcześnie" - napisała.

Kopińska zasugerowała także, że w roli siostry Bernadetty mogłaby sprawdzić się Agata Buzek, która grała już u Lankosza w "Rewersie".

Tragedia wychowanków

"Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?" to reportaż, który ukazał się w "Dużym Formacie", dodatku do "Gazety Wyborczej", 10 kwietnia 2014 roku i wstrząsnął opinią publiczną. "Był taki jeden. Silny. Siostry zamykały mnie z nim i jego bratem w pokoju na klucz. To był taki strach, że nie możesz myśleć ani czuć. Tego, co się tam wydarzyło, nie da się opowiedzieć" - tak zaczynała się opowieść o m.in. gwałtach na małych wychowankach Ośrodka Sióstr Boromeuszek, którego dyrektorką była Agnieszka F., czyli siostra Bernadetta.

"Dzieci mówiły, że siostry biły je prawie codziennie, często do krwi. Nazywały "zboczeńcami, małymi gnojkami, debilami, ułomkami. W ośrodku pracowało osiem sióstr, nie było psychologa. Pozostałe siostry podporządkowały się systemowi kar dyrektorki. Dziewczynkom za karę wkładały mydło do ust, wiązały do słupa lub kaloryfera, myły w zimnej wodzie. 'Koleżanka przybiegła do mnie - zeznawał jeden z wychowanków. - Miała opuchnięte ręce, siniaki, płakała. Okazało się, że siostra przykuła ją do kaloryfera i zostawiła'." - pisała Kopińska w reportażu. Siostra Bernadetta kilka lat temu została prawomocnie skazana na dwa lata więzienia za znęcanie się nad wychowankami.

"Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?" - wstrząsający reportaż Justyny Kopińskiej znajdziesz tutaj >>

Justyna Kopińska w tym roku została nagrodzona European Press Prize, nagrodą nazywaną "europejskim Pulitzerem", za inny reportaż - "Oddział chorych ze strachu", który został opublikowany w lipcu ubiegłego roku.

Więcej o: