Cloverfield Lane 10 **** [RECENZJA]

Projekt: Monster z Hollywood

Komuś, komu uda się namówić scenarzystów "Cloverfield Lane 10" na szczery wywiad, może trafić się hit roku w dziedzinie dziennikarstwa filmowego. Produkcja roboczo zatytułowana "Valencia" znalazła się na mojej liście najbardziej oczekiwanych filmów 2016 roku. Kilka miesięcy przed premierą na scenę wkroczył jednak wielki J.J. Abrams, który ogłosił, że rzecz zmieniła tytuł i jest teraz duchowym spadkobiercą wyprodukowanego przez niego w 2008 r., skądinąd świetnego, "Cloverfield".

Otóż wielcy gracze wyczuli, że zarobią więcej, jeśli przerobią parę szczegółów scenariusza, dość istotnie zmienią końcówkę, zrobią parę dokrętek i dzięki temu podłączą się pod sukces hitu sprzed blisko dekady. Przy okazji, zmasakrowali pierwotne intencje i zamierzony wydźwięk thrillera. Na ich obronę: chociaż są nie tylko bunkry, to i tak jest fajnie.

Michelle (Mary Elizabeth Winstead) budzi się po wypadku samochodowym w schronie tajemniczego Howarda (John Goodman). Mężczyzna jest typem tzw. prepersa - od lat przygotowywał się na nadchodzącą apokalipsę. W USA takich osób jest sporo, a jeszcze więcej ludzi się z nich śmieje. Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni! Howard tłumaczy Michelle, że doszło do przerażającego ataku i wyjście na powierzchnię jest równoznaczne ze śmiercią. Czy kobieta powinna mu uwierzyć i potulnie siedzieć w piwnicy, czy potraktować jak psychola i czym prędzej planować ucieczkę?

To kameralny dreszczowiec, rozpisany właściwie na troje aktorów. Wszystko działa więc m.in. dzięki świetnym Goodmanowi i Winstead, a także kojarzącej się z postapokalipsą (klimaty "Fallout") ścieżce dźwiękowej. Chociaż niespodziewana (?) wolta działa zdecydowanie lepiej niż w niedawnym horrorze "The Boy", to nie mogę oprzeć się wrażeniu, że gdyby potwory z Hollywood nie wybebeszyły oryginalnego scenariusza, "Cloverfield Lane 10" - a może raczej "Valencia" - udałby się jeszcze lepiej.

Ocena: 4/6

"Cloverfield Lane 10", dramat, science fiction, USA 2016, 105 min, reż. Dan Trachtenberg, wyst. John Goodman, Mary Elizabeth Winstead, John Gallagher Jr., Douglas M. Griffin, Suzanne Cryer, Bradley Cooper

Więcej o: