Polański, Scorupco i Wajda najbardziej znanymi Polakami za granicą. Kto jeszcze?

Jaki jest przepis na międzynarodową sławę? Trzeba dostać Oscara, czy zagrać dziewczynę Bonda? Narodowe Centrum Kultury sięgnęło po twarde dane, aby to sprawdzić.

Oskar dla "Idy" Pawła Pawlikowskiego, nagroda Grammy dla Włodka Pawlika, sprzedane miliony egzemplarzy gry "Wiedźmin 3". W ostatnich miesiącach o polskich twórcach mówiło się na świecie dużo i dobrze. Ale Narodowe Centrum Kultury postanowiło sprawdzić, kto wśród polskich artystów cieszy się naprawdę największą popularnością. Jak? Sięgając po statystyki Wikipedii.

- Wikipedia należy do dziesięciu najczęściej odwiedzanych portali na świecie. Jest uniwersalnym źródłem informacji, które aspiruje do bycia obiektywnym - pisze Tomasz Kukołowicz.

Polański, skandal i Polki, które zaistniały w Hollywood

Nazwisko Romana Polańskiego otwiera zestawienie polskich artystów, których nazwiska najchętniej są wyszukiwane w angielskiej Wikiedii. Ale autorzy rankingu podkreślają, że Romanowi Polańskiemu znaleźć się na szczycie zestawienia mógł pomóc skandal. W okresie 90 dni, których dotyczą dane, miała miejsce premiera biografii tragicznie zmarłej żony reżysera.

Wśród filmowców popularnością cieszy się także Janusz Kamiński i Andrzej Wajda. W zestawieniu możemy także znaleźć nazwiska Polek, które zaistniały w Hollywood - Izabelli Scorupco i Alicji Bachledy-Curuś.

Za granicą szukane są informacje także o Dodzie i Adamie Darskim. Wśród pisarzy wyróżniają się Andrzej Sapkowski i Stanisław Lem. Drugie, pewne miejsce zajmuje Fryderyk Chopin. A najpopularniejszym polskim malarzem jest Zdzisław Beksiński. Czołową piętnastkę zamyka Jerzy Grotowski.

Nieco inaczej przedstawiają się wyniki, jeśli porównamy wiele wersji językowych Wikipedii. Wtedy bezdyskusyjnie pierwsze miejsce należy do Fryderyka Chopina. Pozycję lidera dają mu 125 wersji językowych biogramu i ogromna popularność na Wikipediach francuskiej i hiszpańskiej. W zestawieniu największej ilości języków, w których dostępny jest biogram, kolejne miejsca należą do klasyków: Sienkiewicza, Szymborskiej i Miłosza. Roman Polański zajmuje w nim danal wysoką siódmą pozycję, a dziewiątą i dziesiątą - Krzysztof Kieślowski i Andrzej Wajda.

Więcej o: