Babka

Zróbmy sobie aborcję

Tytułowa bohaterka (Lily Tomlin) to stara lesbijska poetka, nie mogąca sobie poradzić z odejściem ukochanej. Odwiedza ją słabo dogadująca się z babcią wnuczka, próbująca prędko uzbierać fundusze na aborcję. Kobiety zajrzą do każdego, byle tylko zebrać wymaganą kwotę. Podczas podróży, odwiedzą wielu dawnych przyjaciół i wrogów, i wywleką niejednego trupa z szafy.

Reżyser i scenarzysta Paul Weitz ("Był sobie chłopiec", "American Pie") zebrał na planie swego niezależnego komediodramatu całkiem niezłą grupę aktorów. Poza najważniejszą i jednogłośnie wychwalaną za swoją rolę Tomlin, w produkcji udział wzięli m.in. Judy Greer, Marcia Gay Harden, Nat Wolff czy John Cho.

W USA, "Babka" zebrała niemal wyłącznie entuzjastyczne recenzje. Nietypowy film na poprawę samopoczucia chwalony jest przede wszystkim za aktorstwo i swój "agresywny feminizm". To, podobno, rzecz przede wszystkim o kobietach i dla kobiet. Czy takowa reklama ma w sobie więcej prawdy, niż w przypadku przeciętnej polskiej komedyjki romantycznej, nie wiem, ponieważ "Babka" zjawi się u nas z niezapowiedzianą wizytą (czyt.: bez pokazu prasowego).

"Babka", komedia, USA 2015, 78 min., reż. Paul Weitz, występują: Lily Tomlin, Julia Garner, Marcia Gay Harden, Judy Greer, Laverne Cox, Sam Elliott, Elizabeth Pena.

Więcej o: